Grecja

piątek, 19 listopada 2021

Girona.

          Któregoś dnia pomyślałem, że może  warto byłoby pojechać do Girony. Z Tossa de Mar to mogło być około pięćdziesięciu kilometrów, z jakimś małym haczykiem, czyli mniej więcej  godzinę jazdy autobusem. To takie założenie ogólne, a o szczegóły musiałem się dopiero postarać. Poszedłem więc  na dworzec autobusowy ( estació d’autobusos)  przy Carter Lluis Companys, albo jak kto woli przy Placa de les Nacions Sense Estat  w Tossa de Mar i po kilku minutach rozmowy  z niezwykle uprzejmą kasjerką wiedziałem już wszystko.

      Byłem zadowolony, bo mój rozdygotany dotąd jak galareta  pomysł,  zaczął przekształcać się  w konkretny plan. To miała być podróż z jedną przesiadką. Dobre i to – pomyślałem. Najpierw do oddalonej  o 12 kilometrów Lloret de Mar ( nie więcej  jak 20 minut jazdy), a  potem z dworca autobusowego, znajdującego się w centrum tego miasteczka przy Carrer de la Verge  de   Loreto, wyjazd już bezpośrednio do Girony; jedyne 42 kilometry.

     A Girona?... Girona to niezwykle ciekawe miasto z historią sięgającą prawie dwóch tysięcy lat i  jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. A więc jeśli ktoś pyta: czy warto, odpowiadam zdecydowanie, że tak.

      Krótki spacer z dworca  w stronę  mostu Pont de Pedra na rzece Onyar, może być świetnym początkiem zwiedzania tego miasta. To fajna propozycja tym bardziej, że widać stąd nadbrzeżną kolorową dzielnicę  Girony oraz zarys panoramy średniowiecznej starówki.

     Potem warto stąd ruszyć  do - przyozdobionego wieloma ulicznymi rzeźbami -  głównego pasażu starego czyli Rambla de Llibertat. Fajne miejsce, bo to właśnie tu w licznych  kawiarniach i restauracjach toczy się  prawdziwe życie towarzyskie Girony.                 

     Stąd już dość łatwo -  idąc  Carer d’Argenteria - dochodzi się  do granicy byłej dzielnicy żydowskiej zwanej tu  El Call Jueu. Bajeczne miejsce:  prawdziwy labirynt uliczek i placów, jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych dzielnic żydowskich w Europie.W drodze do Girony 


Centrum miasta Nad rzeką Onyar

Kolorowa dzielnica


Pont de les Peixateries Velles ( kładka dla pieszych na rzece Onyar)

Na Rambla de la Llibertat (czyli  w wolnym tłumaczeniu na Bulwarze Wolności)


Pujada de Sant Feliu 
Carrer de la Forca 


Katedra  i jej  frontowa ściana 


Na schodach – przed wejściem głównym do katedry 


Plac Apostołów.


Łaźnia Arabska 
Capella de Sant NIcolau. 

Widok katedry  od strony ulicy Carter del Bisbe Josep Cartańa.
Pont de Pedra (czyli kamienny most) Placa de Catalunya 

           Na koniec kilka zdań o Catedral de Santa Maria de Girona. To prawdziwa wisienka  na torcie. Przed jej powstaniem w 1038 r., stał w tym miejscu mauretański meczet. Wiele fragmentów obecnej katedry pochodzi z XI, XIV i XV wieku, a do najstarszych spośród nich należą: wieża północna, Torre de Carlomagno  oraz  romańskie krużganki z kapitelami. Naprawdę jest na czym oko zawiesić.    
           Po wejściu na górę szerokimi schodami stanęliśmy przed potężną fasadą z licznym herbami,  rzeźbami twarzy i ludzkich postaci w tym  figur świętego Piotra i Pawła umieszczonych po bokach. Największe wrażenie robi jednak wnętrze świątyni. Nie ma tam naw bocznych, a jedynie  pojedyncza olbrzymia nawa z gotyckim sklepieniem o rozpiętości 22 metrów – podobno największa na świecie.                                                                                No i tak nas zastało w Gironie późne popołudnie, a w Tossa de Mar przywitał przyjemny wieczór.   
                                                                                                                                                                                                       To był niezwykle udany dzień.  


1 komentarz: