środa, 23 kwietnia 2014

Porady - Polska. Atrakcje i ciekawostki.

Dolny Śląsk

Świeradów Zdrój – warto wejść na Stóg Izerski. 
Jeżeli będziecie kiedykolwiek w Świeradowie Zdroju, namawiam was idźcie na Stóg Izerski. To drugi co do wysokości szczyt w tej okolicy. Można oczywiście wjechać kolejką gondolową, ale nie róbcie tego. Z gondoli tylko przez kilka minut, można oglądać panoramę gór. Idąc leśnymi dróżkami, będziecie delektować się widokami przez wiele godzin. Spalicie po drodze trochę kalorii i być może zgubicie co nieco na wadze. To nie jest żaden wielki wyczyn, żadne ekstremalne wyzwanie, ale warto - zapewniam. To może być spora przyjemność, dla każdego i w każdym wieku. Z centrum Świeradowa do schroniska jest około sześć i pół kilometra. Jest to spacer w górach, asfaltowymi alejkami pośród pięknych lasów. Byliśmy tam w listopadzie, a i tak przywieźliśmy miłe wspomnienia. Można też wybrać nieco trudniejszy wariant i pójść czerwonym szlakiem - droga jest krótsza, ale wymaga większego wysiłku.

Schronisko na Stogu Izerskim
Wycieczkę najlepiej zacząć w centrum Świeradowa. Za Domem Zdrojowym należy skręcić w prawo, w ulicę Piłsudskiego i dalej wejść w ulicę Graniczną. Droga sama nas poprowadzi. Nie obawiajcie się, nie pobłądzicie. Idziemy drogą asfaltową do góry i w ten sposób dotrzemy do pensjonatów „Czeszki” i „Słowaczki”. Tu należy skręcić w prawo, a następnie w lewo i śmiało dalej iść serpentynami wąskiej drogi asfaltowej. Na trasie tej, zobaczycie oznakowania czerwonego szlaku. Jeżeli skorzystacie z tego zaproszenia, musicie zdawać sobie sprawę , że po drodze będą męczące podejścia. Jeżeli będziecie się jednak trzymać wcześniej wyznaczonej drogi, bez problemów dojdziecie do Schroniska Turystycznego PTTK Na Stogu Izerskim (1075). Polecam. Nieźle się dotlenicie.

Opolszczyzna
To jest propozycja  dwudniowej wycieczki -  w oparciu o nasze dobre doświadczenia:
 zamek w Rogowie Opolskim - zamek w  Mosznej - Biskupia Kopa.

1. Dzień pierwszy - zwiedzanie zamku w Rogowie Opolskim - przejazd do Mosznej - zwiedzanie
    bajkowego zamku i spacer po parku - przejazd do Prudnika  - spacer po centrum starej części
    miasta -  przejazd do Jarnołtówka - nocleg.
2. Dzień drugi - po śniadaniu -  wejście na Biskupią Kopę - zejście do Jarnołtówka - przejazd do
    Moszczanki - łowienie pstrągów - obiad - powrót do Opola.

Zamek w Rogowie Opolskim.
Jeżeli szukasz ciszy i spokoju, chcesz się zrelaksować i wypocząć - należy po prostu tu przyjechać. Tu można znaleźć wymarzony azyl. Uciec na kilka chwil od zgiełku cywilizacji. To miejsce wyjątkowe. W centrum doskonale utrzymanego w angielskim stylu parku - znajdziecie renesansowy zamek, a w zasadzie pałac, do którego prowadzi kamienny most. Park jest niezwykle ciekawie skonfigurowany - na wielu płaszczyznach. To dodaje uroku temu miejscu. Dokoła pałacu rozciąga się fosa z mostem kamiennym, a poniżej dziedzińca rozmieszczone są tarasy ogrodowe. Znajdziemy tu też glorietę na planie koła z siedmioma kolumnami. Na miłośników historii czekają niezwykle bogate i ciekawe zbiory biblioteczne - w tym wiele zabytków piśmiennictwa od XIV wieku począwszy.

Zamek w Rogowie Opolskim.
Więcej informacji na ten temat - znajdziecie w moim materiale pod tytułem "Rogów Opolski - wędrówki po Opolszczyźnie" (cz.I.)
Jak dojechać?

Zamek w Rogowie Opolskim znajduje się w pobliżu zjazdu nr 241 („Dąbrówka”) z autostrady A4 (E40), w połowie drogi między Katowicami a Wrocławiem. Po zjeździe z autostrady - należy kierować się na Krapkowice. Nie rozpędzajcie się jednak - około 500 metrów od A4 musicie skręcić w lewo, w podrzędną asfaltową drogę (widoczny drogowskaz). Bez problemów dojedziecie do celu.

Noclegi - istnieje możliwość rezerwacji w hoteliku pod Kogutkiem lub w zamku.

Więcej informacji znajdziecie na: http://www.rogow.wbp.opole.pl//zbiory.ph


Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej.
Jak dojechać?
Podobnie jak do zamku w Rogowie Opolskim, jadąc autostradą A4 - należy skorzystać ze zjazdu nr 241 („Dąbrówka”) to jest w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem, a Katowicami - kierujemy się na Krapkowice, na drogę numer 45. Przy dojeździe do Krapkowic - na dużym rondzie należy skręcić w prawo i jechać w kierunku miejscowości Steblów i dalej na Dobrą, Strzeleczki, Kujawy i Zielina. Na oznakowanym zjeździe (tablica informacyjna) w miejscowości Moszna należy skręcić w prawo w kierunku zamku.

Noclegi.
Można skorzystać z oferty hotelowej w zamku. Proponuje się tu  pokoje standardowe, nieco bardziej luksusowe i apartamenty.
http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/oferta-noclegowa/cennik


Prudnik - na szlaku w Góry Opawskie.
Prudnik to nasz przystanek, w drodze z zamku w Mosznej do Jarnołtówka - skąd zamierzaliśmy rozpocząć wejście na Biskupią Kopę.


Ratusz w Prudniku. 
Co warto zwiedzić w Prudniku?
Rynek i ratusz pochodzący z 1782 roku przebudowany w stylu neoklasycystycznym. Kamieniczki i domy mieszkalne wzniesione po pożarze w 1779 roku - w większości barokowe i klasycystyczne.

Symbolem miasta jest zamkowa wieża Woka - jest to pozostałość bastionu sprzed 1262 roku. Zamek od 1337 roku był w posiadaniu Piastów Opolskich - w 1806 roku strawił go pożar, a jego resztki zostały rozebrane w połowie dziewiętnastego wieku.

Barokowy kościół św. Michała Archanioła zbudowany w latach 1730-1738 - wewnątrz znajduje się cenne wyposażenie z osiemnastego wieku.

Zespół klasztorny Bonifratrów z osiemnastego wieku oraz kościół św. Piotra i Pawła, z tego samego okresu - barokowe i klasycystyczne wyposażenie.

Mury miejskie pochodzące z czternastego wieku - zachowały się dwie baszty oraz wieża Bramy Dolnej przebudowana w szesnastym wieku.

Noclegi w Prudniku.
Prudnik leży u podnóża Gór Opawskich - blisko granicy z Czechami. Przejście graniczne w Trzebini to kierunek dla wielu osób jadących - na Ołomuniec i dalej na południe, a także na Opawę i Ostrawę. Prudnik jest przystankiem dla wielu podróżujących - są więc sytuację, że trzeba znaleźć tu miejsce na nocleg. Oto propozycje:


Jak wędrować po Górach Opawskich?
Najczęściej - celem przyjazdu w te okolice, jest chęć wejścia na Biskupią Kopę. Nie zawsze jednak tak jest. Są miłośnicy chodzenia po górach i pokonywania naprawdę dużych odległości. Wędrówkę najlepiej zacząć z Pokrzywnej lub z Jarnołtówka. Proponuję wybrać sobie konkretny szlak i tego się trzymać. Szlaki są bardzo dobrze oznakowane i opracowane. Te góry są przyjazne, można z takich wędrówek czerpać wiele przyjemności, nie należy jednak zapominać, że góry zawsze potrafią być groźne i trzeba być na to przygotowanym - przede wszystkim jeżeli chodzi o ubranie i wyposażenie, a także roztropne i mądre zachowanie.

Nasz pomysł był bardzo prosty: z Jarnołtówka przeszliśmy obok ośrodka ,,Ziemowit" cały czas żółtym szlakiem, do ścieżki Langego i dalej do schroniska, a następnie na szczyt Biskupiej Kopy. Nie da się zabłądzić - dwie godziny w jedna stronę. Zejście może być tym samym lub innym szlakiem. Polecam.

Dla ułatwienia podam, że na ścieżkę dydaktyczną wchodzi się w Pokrzywnej - w pobliżu przystanku autobusowego tj. niedaleko siedziby Zarządu Opolskich Parków Krajobrazowych. Po przejściu prawie 100 metrów przechodzi się przez mostek na drugi brzeg potoku. Dalej ścieżka biegnie w kierunku starej skoczni narciarskiej i dochodzi do przystanku "Gwarkowa Perć". Jest to wyrobisko powstałe po eksploatacji łupków - niedaleko tu znajduje się zakratowane wejście do starej sztolni, powstałej po wydobyciu złota. To jest także kraina nietoperzy. Dalej przed nami Cicha Dolina i ścieżka prowadząca do schroniska. Jeszcze tylko jedno strome podejście i dociera się na szczyt Biskupiej Kopy.

Czerwony szlak: Głuchołazy– szczyt Przednia Kopa – szczyt Parkowa Góra – Podlesie – Jarnołtówek - szczyt Biskupia Kopa – Przełęcz pod Kopą (przełęcz Mokrą) – Srebrna Kopa - Przełęcz pod Zamkowa Górą - zamkowa Góra – szczyt Szyndzielowa Kopa - Pokrzywna i dalej Wieszczyna - Góra Długota - Dębowiec Góra Kobylica - Klasztorne Wzgórze - Prudnik.

Żółty szlak: Jarnołtówek – Bukowa Góra – szczyt Piekiełko – góra Biskupia Kopa – Przełęcz
pod Kopą – góra Srebrna Kopa – Przełęcz Pod Zamkową Górą – Zamkowa Góra –Pokrzywna.

Ścieżka dydaktyczna: Pokrzywna – rezerwat przyrody Cicha Dolina - schronisko pod Biskupia Kopą.

Ścieżka rowerowa: Pokrzywna – Zamkowa Góra – Przełęcz pod Zamkową Górą – góra Srebrna Kopa -Przełęcz pod Kopą (Przełęcz Mokra) – góra Piekiełko – Jarnołtówek. Widziałem jednak rowerzystów na żółtym szlaku.

Pomocne mogą być informacje zawarte na stronach podanych poniżej:

http://www.goryopawskie.pl/html/szlaki.html
http://www.szlaki.net.pl/gory_opawskie.php

Noclegi w Dolinie Złotego Potoku  - Jarnołtowek i Pokrzywna. 
W zależności od upodobań, można wejście na Biskupią Kopę, zorganizować sobie w jeden dzień. My zrobiliśmy wypad na dwa dni. Przyjazd jednak na dłużej w Góry Opawskie ma naprawdę sens - to piękna okolica, no i można tu wypocząć. Bez większych problemów, można zarezerwować sobie pokoje i to o rożnym standardzie. Niektóre oferty są bardzo atrakcyjne cenowo. Dla ułatwienia poszukiwań, podaję strony na których można coś dla siebie znaleźć.

http://www.eholiday.pl/noclegi-jarnoltowek-14746.html

http://meteor-turystyka.pl/noclegi,pokrzywna,0.html

http://www.fwpziemowit.ta.pl/

Pstrągi w Moszczance.
W Moszczance nad Złotym Potokiem - jest kilka miejsc gdzie można łowić oraz zjeść smacznego pstrąga. Byliśmy na jednym z takich łowisk i dlatego z czystym sumieniem polecam.

W drodze na łowisko pstrągów w Moszczance. 
http://www.ubodzia.jarnoltowek.pl/


Ziemia Lubuska

Jak dojechać do Łagowa ?
Łagów - niezwykle piękna miejscowość nad jeziorami: Trześniowskim i Łagowskim w województwie Lubuskim, w powiecie Świebodzińskim. Bywa czasem tak, że przejeżdżamy obok miejsc wyjątkowych i w ogóle o tym nie wiemy. Tak może być i tym razem. Wiele osób jadąc drogą A2 (E 30) z Poznania do Berlina i odwrotnie nie zdaje sobie sprawy, że tuż obok, kilka kilometrów od trasy, jest miejsce piękne i wyjątkowe - takie właśnie jak  Łagów.

Dla podróżujących samochodem od strony Poznania ( od wschodu), czy od Zielonej Góry (z południa), należy jechać na Świebodzin i dalej na Gronów. Ze Świebodzina do Gronowa jest ok. 18 km. Dla jadących z zachodu tj. od Świecka, najlepiej zjechać z A2, na Torzym i jechać na miejscowość Poźrzadło.

Szlaki piesze i rowerowe w okolicach Łagowa


Wiem co nieco, o walorach Łagowskiego Parku Krajobrazowego  i dlatego polecam wędrówki piesze i rowerowe po tej okolicy. Nie pożałujecie.

Szlaki piesze:

- żółty        -zachodnim brzegiem jeziora Trześniowskiego z Łagowa nad stawy i dalej serpentyną wzdłuż rezerwatu Buczyna Łagowska do Rozdroża Bukowego i Wielowsi
- czerwony - wschodnim brzegiem jeziora Trześniowskiego z Łagowa nad jezioro Buszno
- czarny      - zachodnim brzegiem jeziora  Łagowskiego z Łagowa na Wzgórze Poźrzadelskie
- zielony     - z Łagowa przez rynnę Czarnej Wody do Żelechowa i z Łagowa nad jeziorem Czarnym
do Sieniawy
- niebieski – znad jeziora Buszno na Bukowiec

Szlaki rowerowe:

- czerwony - z Łagowa nad stawy i nad jezioro  Buszno
- żółty         - z Łagowa do Rozdroża Bukowego i do Wielowsi oraz z Łagowa przez dolinę Pliszki
                     nad Jezioro  Malcz
- czarny      - z Długoszynka nad Buszno i dalej do Templewa
- niebieski  -  znad jeziora  Buszno i Buszenko na Bukowiec

Pokoje w Łagowie i okolicy.

http://www.lagow.pl/hotele-lagow.html


Życzę powodzenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz