czwartek, 2 kwietnia 2015

Hvar - wakacyjny projekt 2015

Po raz kolejny wybieramy się do Chorwacji - tym razem będzie to Hvar.
To jest projekt, który powstał w zimowe wieczory - na potrzeby naszych wakacyjnych wędrówek. Wiele wskazuje na to, że zrealizujemy go w tym kształcie, aczkolwiek życie może wprowadzić jakieś korekty. Tak zawsze może się zdarzyć. Postanowiłem pokazać ten plan, bo być może ktoś chciałby z tej propozycji kiedyś skorzystać. Komuś może się przydać, tak po prostu - no więc proszę. Można to przyjąć jako gotowy pomysł na wakacje lub jako szkielet do tworzenia swojej koncepcji. Można modyfikować całość lub jej fragmenty - np. drogę dojazdu do celu, sposób spędzenia czasu na Hvarze, albo trasę i czas powrotu do domu. Jedziemy w sześć osób - dwoma samochodami. Jesteśmy zgraną paczką. Dojazd planujemy z jednym noclegiem  - w pensjonacie koło Karlovaca. Na wyspie będziemy przez osiem dni. Naszą bazą będzie Stari Grad - mamy tu rezerwację w hotelu Arkada. Powrót z dwoma noclegami - w Mostarze i nad Balatonem w Keszthely. Przejedziemy przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Bośnie i Hercegowinę, Węgry, Słowację i znowu przez Czechy. Takie jest założenie. Jeżeli was to interesuje - zapraszam do lektury.

Chorwackie plenery.
Trasa przejazdu; Opole - Stari Grad na wyspie Hvar (Chorwacja)  - 1166 km; ok. 15 godzin.
Opole – Prudnik – Krnov – Bruntal – Ołomuniec – Brano – Mikulov - Poysdorf – Wiedeń – Graz – Maribor – Karlovac (Vukmanicki Cerovac – nocleg) – Split – Stari Grad.

Realizacja w dwa dni:

I. 05.06.2015: 5.00 – 18.00; Opole – Vukmanicki Cerovac kolo Karlovac 775 kilometrów,
   ok. 11 godzin jazdy.
II. 06.06.2015: 6.00 – 10.30; Vukmanicki Cerovac – Split 371 kilometrów, ok. 4  godziny jazdy.

Ad. I. 
Opole – Vukmanicki Cerovac – 775 kilometrów ok. 11 godzin jazdy:
Opole – Brno - 235 kilometrów. Brno – Mikulov - 48 kilometrów. Mikulov - Graz - 264 kilometrów. 
Graz – Karlovac - 219 kilometrów. Karlovac – Vukmanicki Cerovac (nocleg) – 9 kilometrów.

Z autostrady w Korlovacu do bramek i dalej w drogę D1, która przechodzi w D6 – do Vukmanickiego Cerovaca. To jest kierunek na Plitvickie Jeziora. Pensjonat znajduje się przy drodze po lewej stronie (widoczny). Wiem, bo już kiedyś byłem tam.

Ad.II.
Vukmanicki Cerovac – Split: 371 kilometrów ok. 4 godziny jazdy:
powrót do autostrady w Karlovacu – kierunek Split (rozjazd na Split – bardzo czytelny), zjazd z A1 na Split – za 378 kilometrem (odczyt ze słupka przy drodze) w prawo (dobrze oznakowany). Dojazd w Splicie do portu – z obwodnicy skręt w prawo w Poljićka cesta ( D410), długa prosta – aż do samego centrum - Port of Split - ulica Obala kneza Domagoja (ustaw na nawigacji). Dojazd bez problemu.

Prom Split - Stari Grad. Czas trwania podróży około 120 minut, prom przewozi samochody. Kursy poza sezonem: 3-4 razy dziennie. Kursy w sezonie: 5-7 razy dziennie.

Cena za osobę
47 kn
Auto nie przekraczające 2,00 m wysokości i 5 m długości
318 kn

Split – Stari Grad (Hvar) Car ferry
29.05.2015 - 27.09.2015 Line 635
Every day
No.
Split
Stari Grad
I
01:30 (28.06. - 31.08.)
05:30
II
05:00*
07:45
III
08:30
11:30
IV
11:00
14:00
V
14:30
17:30
VI
17:00
20:00
VII
20:30
23:00 (27.06. - 30.08.)

Przejazd z portu Stari Grad - do hotelu Arkada (trasa): z portu na wprost dojechać do drogi nr 116 i skręt lewo, jak do Jelsy – jechać ok. dwa kilometry i ponownie skręt w lewo (jest oznakowanie – żółta tablica) – 400 metrów i w znowu w lewo – 200 metrów i w prawo w ul. Kruża – 200 metrów i w lewo – 200 metrów do centrum - przy parkingu w prawo nad zatoką – i lekko w lewo – ok. 50 metrów i w znowu w prawo w ul. Mestrovića – 200 metrów i ponownie w lewo w ulicę Tomislava – ok. 800 metrów prosto do końca – i jeszcze raz w lewo - 100 metrów dalej po prawej - hotel Arkada.

Przystanki na trasie:
1. Opole – Prudnik – Krnov - Bruntal - 105 km. Przystanek robimy na stacji benzynowej tuż za Brutalem - po prawej stronie drogi nr 45. Tutaj kupujemy czeskie winiety.

2. Bruntal – Ołomuniec – Brno - Mikulov - 180 km. Przystanek robimy na stacji benzynowej w Mikulovie po prawej stronie drogi nr E461 lub nieco dalej na dawnej granicy Austrii i Czech. Kupujemy tu austriackie winiety.
 
3. Mikulov - Poysdorf - Wiedeń - Graz - 275 km. Po drodze stacje benzynowe są w: 1. Zobern Oldtimer - 170 km ( od Mikulov) 2. Landzeit Loipersdorf (LPG) - 193 km ( od Mikulov). Tankujemy.

4. Graz – stare przejście graniczne ze Słowenią za miejscowością Spielfeld – 50 km. Kupujemy słoweńskie winiety – jest stacja benzynowa i restauracja.

5. Od starego przejścia granicznego Austrii ze Słowenią –  do Vukmanicki Cerovac za Karlovacem – 181 km. (bez przystanku).

Nocleg w pensjonacie ,, Pokoje Cerovac" adres: Vukmanićki Cerovac 106, Cerovac Vukmanićki Osoba kontaktowa: Nikola Novkovic Telefon: +385 (0)91 591 9658,+385 (0)98 460 542 GSM: +385 (0)98 460 542. Prawdziwe rządy sprawuje tam Pani Maria.

Cel naszej podróży  -  Stari Grad na wyspie Hvar w Dalmacji.

Dalmacja - rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotorską  na południu - szeroka do 50 km i długa na około 400 kilometrów, obejmuje również setki przybrzeżnych wysp i wysepek. Jedną z tych wysp jest Hvar - cel naszych tegorocznych wakacji.

Pałac Dioklecjana w Splicie. 
Hvar - to lawendowa wyspa, jedno z najbardziej kuszących miejsc na Adriatyku. Właśnie wszechobecny zapach lawendy, bujne piniowe lasy i piękne miasteczka są magnesem dla poszukiwaczy piękna  i cudownej natury. Wyspa jest długa na 68 kilometrów i szeroka od 4 do 10,5 kilometra. Leży pomiędzy wyspą Brać, a Korczulą. Od północy obmywa ją kanał Hvarski, a od południa Korćulanski i Neretvanski. Największe i jednocześnie godne zwiedzenia miasta ( raczej - miasteczka) na wyspie to: Hvar, Jelsa, Stari Grad, Vrboska i Sućuraj. Na Hvarze nie ma żadnych rzek ani jezior, a najwyższa góra to Sveti Nikola - 626 m n.p.m. Na stałe przebywa tu około 11 tysięcy mieszkańców. W zdecydowanej większości zajmują się turystyką, ale także: rybołówstwem, uprawą winorośli, oliwek, fig oraz lawendy i rozmarynu. Wyspa ma krajobrazowo dwa oblicza: po północnej stronie wybrzeża występują półwyspy i zatoczki, natomiast południowy brzeg jest stromy i skalisty. Hvar jest znany z niebezpiecznych i krętych dróg. Tu też mamy do czynienia z największym nasłonecznieniem na Adriatyku w skali roku – między innymi dlatego wyspa jest tak atrakcyjna turystycznie.

Stari Grad – miasto z bogatą historią, położone w głębokiej zatoce, w północno - zachodniej części wyspy Hvar. Tu zostaniemy przez osiem dni. Dla nas to świetne miejsce do wypoczynku i doskonała baza wypadowa do zwiedzania wyspy. Miasteczko jest nieduże, mieszka tu na stałe około dwa tysiące osób. Ze względu na malowniczą okolicę, jest idealnym miejscem do wakacyjnego relaksu. Jest tu wiele pięknych plaż, gdzie można się opalać, pływać lub po prostu leniuchować w cieniu starych drzew. Oto niektóre z tych plaż: Lanterna (wybetonowana plaża w kamienistej zatoczce), Maslinica (piaszczysta zatoczka w pobliżu portu promowego), plaża Banj (częściowo żwirowa, częściowo betonowa), plaża hotelowa (kąpielisko złożone ze żwirowych zatoczek i płyt betonowych), a także plaże Paklena, Zavala, Baba i Zukova - znajdujące się na półwyspie, który współtworzy zatokę Stari Grad.

Hotel Arkada – wybraliśmy ze względu na korzystne położenie i dostępną cenę. Rekomendację dostałem od osób, które już tu były. Do centrum miasteczka ok. 800 metrów, do plaży 100 metrów. Piękny widok na zatokę. Pokój zdecydowanie z balkonem i z widokiem na morze. W pobliżu żwirowe zatoczki, a wokół sosnowe lasy, lawendowe pola i  plantacje oliwek. Przy zejściu do morza jest duży basen z tarasem, leżakami i parasolami. Są korty tenisowe, a także wypożyczalnia rowerów. Wyżywienie: bufet śniadaniowy i kolacyjny. Mam nadzieję, że się nie zawiedziemy. Wybieramy ten wariant, ponieważ w naszej grupie nikt nie chce ani gotować, ani łazić po restauracjach.

Nasz plan 
1. Dzień pierwszy: przejazd Opole - Vukmanićki Cerovac koło Karlovaca (nocleg)
2. Dzień drugi: przejazd Vukmanićki Cerovac – Split.
- w oczekiwani na prom w Splicie - zwiedzanie nadbrzeżnej części starego miasta; 
   promenada i pałac Dioklecjana
- rejs promem ze Splitu na Hvar - do miasteczka Stari Grad.
3. Osiem dni pobytu na wyspie Hvar. Stari Grad - atrakcje i propozycje:
- codzienne plażowanie i morskie kąpiele w pobliżu hotelu Arkada.
- zwiedzanie miasteczka Stari Grad, spacery nad zatoką.
- samochodowa wycieczka starą drogą przez Selca i Brusje, do miasteczka Hvar – 
  zwiedzanie stolicy wyspy; powrót tą samą drogą – punkty widokowe, piękne panoramy, 
  wioska Velo Grablje.
- zwiedzanie miasteczka Vrboska, a następnie wypoczynek nad piękną zatoką Vela Stiniva 
  lub Mala Stiniva.
- zwiedzanie Jelsy i wypoczynek na jednej z plaż w pobliżu tego miasta.
- wycieczka na południowy – skalisty brzeg - wyspy Hvar; przejazd przez tunel Pitve; 
  plaże w Zavala, Ivan Dolac i Sveta Nedjelja; przejazd nadbrzeżną drogą do miejscowości
  i plaży Zaraće.
- wieczorne i nocne zwiedzanie najstarszej części miasta Hvar.
4. Dzień jedenasty - wyjazd z wyspy Hvar : Stari Grad – Mostar; wyspę opuszczamy
   promem na przesmyku Sućuraj – Drvenik; naszym celem tego dnia jest  – Mostar (nocleg).
- po drodze przystanki i zwiedzanie: wodospady Kravica, sanktuarium w Medjugorje,
   ufortyfikowane otomańskie miasto Počitelj i klasztor Derwiszów Blagaj u źródła Buny.
- na nocleg zostajemy w Mostarze – zwiedzanie miasta w dzień i kolacja przy starym moście
  nad Neretwą.
5. Dzień dwunasty – przejazd; Mostar  –  Keszthely (Węgry).
- po drodze przystanek i zwiedzanie: Jajce wodospad i zamek oraz Banja Luka.
- wieczorny spacer po Keszthely i nad Balatonem.
6. Dzień trzynasty  – przejazd: Keszthely (Węgry) – Opole.
- po drodze przystanki i zwiedzanie: Gyor i Bratysława (obiad na ul. Michalskiej).

Powrót do Polski – realizacja.
Trasa przejazdu: Stari Grad - Opole 1323 km 
Stari Grad – Sucuraj - Drvenik (prom) – Ljubuśki (Bośnia) – wodospady Kravica – Medjugorje - Počitelj - Blagaj – Mostar (nocleg) – Jajce – Banja Luka – Gradiśka - Keszthely nad Balatonem (nocleg) - Gyor – Bratysława – Brno – Ołomuniec.

Realizacja w trzy dni:
I. 14.06.2015; 7.00 – 18.00 Stari Grad - Sućuraj– wodospady Kravica – Medjugorje -Počitelj -
                                            Blagaj - Mostar - 190 kilometrów
II. 15.06.2015; 7.00 – 18.00 Mostar – Jajce – Banja Luka - Keszthely (Węgry) - 519 km. 
III.16.06.2015; 7.00 – 20.00 Keszthely – Gyor – Bratysława – Ołomuniec - Opole – 614 km.

Prom Sućuraj – Drvenik . Czas trwania podróży około 35 minut, ten prom przewozi także samochody. Kursy poza sezonem: 4-6 razy dziennie - kursy w sezonie: 12-20 razy dziennie.

Cena za osobę
16 kn
Auto nie przekraczające 2,00 m wysokości i 5 m długości
108 kn
Drvenik – Sućuraj (Hvar) Car ferry
Line 632
Every day 29/05/2015 – 27/09/2015
No
Sućuraj - Drvenik
Drvenik - Sućuraj
1.
 05:00 (25.07.-16.08.)
 05:45 (25.07.-16.08.)
2.
6:30
7:30
3.
8:15
9:30
4.
9:45
10:00
5.
11:15
12:00
6.
13:00
13:45
7.
15:00
15:45
8.
16:30
17:15
9.
18:00
19:00
10.
19:45
20:30
11.
 22:00
22:35


Atrakcje turystyczne w drodze powrotnej:

Kravica - to jeden z najpiękniejszych wodospadów w Bośni i Her­ce­go­wi­nie. Po­ło­żo­ny jest wśród bujnej ro­ślin­no­ści zaledwie kilka kilometrów od miejscowości Ljubuśki. Wody rzeki Trebiźat spadają tu z wysokich kaskad, ciągnących się na sze­ro­ko­ści ponad 100 metrów. Ze względu na malownicze położenie i krystalicznie czystą wodę, jest to popularne miejsce wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Medjugorie - leży ok. 16 kilometrów na północ od wodospadu Kravica. Jest to o znane w całej Europie sanktuarium maryjne. Miejsce rzekomych objawień Matki Boskiej na górze Krizevac. Medjugorie jednocześnie powoli przekształca się w ośrodek turystyczny. Wynika to z konkurencyjnych w stosunku do Chorwacji cen, przy względnie niedużej odległości od morza. To także najczęściej odwiedzane miejsce w Bośni przez wycieczki z Polski. Wierni pielgrzymują tu do figury Maryi - stojącej na wzgórzu w miejscu objawień. W centrum miasteczka znajduje się kościół oraz liczne sklepy z dewocjonaliami.

Poćitelj - to ufor­ty­fi­ko­wa­ne mia­sto po­ło­żo­ne na wzgó­rzach, na prawym brzegu Neretwy, jadąc od strony Chorwacji w stronę Mostaru. Z Medjugorie mamy do tego miejsca zaledwie 19 kilometrów - więc na pewno pojedziemy. Więk­szość bu­dow­li po­wsta­wa­ła tu za cza­sów ot­to­mań­skich - w okresie od XVI do XVIII wieku. Bru­ko­wa­ne ulicz­ki prowadzą turystów po­śród ka­mien­nych domów i me­cze­tów do ru­in starego zamku. Ze starówki rozciąga się podobno fascynujący widok na miasto, nad którym wznosi się XV-wieczna twierdza. Stąd można podziwiać - jak w dolinie wije się piękna Neretwa.   

Blagaj i źródło Buny - to tutaj, spod 200-metrowego wapiennego klifu, wypływa rzeka Buna. Od Poćitelj to tylko 24 kilometry - jadąc w stronę Mostaru, a więc dosyć blisko. Niezwykłą atrakcją tego miejsca jest sufijska tekke, czyli klasztor derwiszów, powstały z końcem XV w. Jest on jednym z najciekawszych obiektów tego typu na Bałkanach. Budynek służył kiedyś zarówno celom mieszkalnym, jak i modlitewnym - w skład klasztornego kompleksu wchodziła także łaźnia (hamam), dom dla gości i pomieszczenia gospodarcze. Klasztor jest teraz udostępniony dla zwiedzających (wstęp wolny). Do odwiedzenia tego miejsca, zachęciło minie kilka opinii forumowiczów znających te strony. 

Mostar – byliśmy tu dwa lata temu, ale to była chwila, mgnienie – zatrzymaliśmy się zaledwie na dwie godziny. Tym razem zostaniemy na nocleg. Sceneria jak z bajki. Najważniejszy w Mostarze jest Stary Most – pochodzący z 1566 roku. To zawsze miał być most pojednania ludzi i kultur, ale w 1993 roku stał się symbolem prawdziwego dramatu Chorwatów i Bośniaków. Bratobójcze walki doprowadziły tu do eskalacji działań zbrojnych, a w konsekwencji do zniszczenia także tego mostu. Dziś Mostar jest nadal wieloetniczny. Miasto przyciąga tłumy turystów z całego świata. Jest piękne i nic nie traciło ze swego uroku. Kamienny most, turkusowe wody Neretwy, malownicze meczety i kolorowe kramy z pamiątkami – tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Po zwiedzaniu warto zasiąść w jednej z knajpek nad Neretwą, by w spokoju popróbować bałkańskiej kuchni. Z Blagaj do Mostaru jest zaledwie 13 kilometrów. Pokoje na bookingu znajdziecie bez problemu. 

Jajce - w Sarajewie byliśmy dwa lata temu, teraz planujemy nieco inny kierunek. Pojedziemy na Jajce i Bnja Lukę. Jajce - to mia­sto w środ­ko­wej czę­ści Bośni i Her­ce­go­wi­ny, odległe od Mostaru o 163 kilometry, więc myślę, że w trzy godziny damy radę. Historia miasta sięga w XIV w - wtedy sta­no­wi­ło ono sie­dzi­bę bo­śniac­kich kró­lów i znane było z tego, że dopiero  jako ostatnie pod­da­ło się Osma­nom. Do obejrzenia są: mury obron­ne­, twier­dza, kilka me­cze­tów, a także ka­ta­kum­by i świą­ty­nia Mitry – Boga Słoń­ca. W li­sto­pa­dzie 1943 r. pod­pi­sa­no tu de­kla­ra­cję o przystapieniu  Bośni i Hercegowiny do Ju­go­sła­wii. Największą atrakcją jest tu jednak 20-me­tro­wy wo­do­spad na obrzeżu miasta - w miej­scu, w któ­rym Pliva wpada do Vrba­su.

Banja Luka - to dosyć spore miasto - liczy sobie prawie 240 tysięcy mieszkańców. Leży nad rzeką Vrbas – dopływem Sawy. Jest tu uzdrowisko z ciepłymi źródłami mineralnymi, w którym leczy się choroby reumatyczne. Miasto było kiedyś osada rzymską. W szesnastym wieku zajęli je Turcy, a później przyszło panowanie austro - węgierskie, burzliwy czas powstań i rewolucyjnych dramatów oraz partyzanckich walk w okresie II wojny światowej. Banja – Luka to kawał burzliwej historii. Nieszczęścia dopełniło trzęsienie ziemi w 1969 roku, niszcząc sporą część miasta. Nie wszystko jednak legło w gruzach. Pozostały meczety: Ferhadija z 1579 oraz Arnaudi dżamija z 1595. Ocalała także średniowieczna twierdza Gornij Šeher oraz wieża zegarowa z XVI w. i dwa mosty na Vrbasie, a także dwór wezyra bośniackiego (wielki seraj). W większości obiekty te zrównano z ziemią, w okresie bratobójczych walk w latach dziewięćdziesiątych. Z Jajce do Banja Luki to tylko 70 kilometrów.

Keszthely (Węgry) - miasteczko leżące od północno-zachodniej strony jeziora Balaton i nieco na północ od ujścia rzeki Zali. Ludzie utrzymują  się tu głównie z turystyki, a największym  atutem tego miejsca jest położenie nad wielkim balatońskim jeziorem. W mieście znajduje się piękny neobarokowy pałac z roku 1745, należący dawniej do rodu Festetics. Spośród jego 101 pomieszczeń na największą uwagę zasługuje podobno biblioteka, w której półki z książkami sięgają nawet 8 metrów wysokości. Warto także obejrzeć w Keszthely gotycki kościół z 1390 roku – jest to najstarszy budynek w mieście. Są tu ponadto malutkie lokalne muzea np. muzeum marcepana, muzeum radia i telewizji, muzeum Balatonu itp. Pokoje na bookingu można tu dostać bez problemu. Marzy mi się aby, wyjść wczesnym rankiem nad Balaton, kiedy słońce wschodzi, a leniwe mgły zaczną się podnosić znad lustra wielkiej wody -  posłuchać ciszy i zrobić kilka zdjęć.


Góry Dynarskie.
Z Keszthely droga poprowadzi nas do Gyor i dalej do Bratysławy. W stolicy Słowacji na  starym mieście, w jakiejś knajpce - najlepiej na ulicy Michalskiej - zjemy dobry obiad. Kiedyś to już przerabialiśmy - było fajnie. Na zamku byliśmy dwa lata temu, więc tym razem pójdziemy prawdopodobnie w stronę pałacu prezydenckiego  - taki lajtowy spacer.

Informacje mniej lub bardziej przydatne:

I. Opłaty drogowe w krajach przejazdu. 

Czechy - obowiązują winiety i to nie tylko na autostradach, ale także na drogach szybkiego ruchu. Winiety można kupić bez problemu na stacjach benzynowych. Na winietce na­le­ży wpi­sać numer rejestracyjny samochodu i przy­kle­ić ją w wi­docz­nym miej­scu na przed­niej szy­bie. Wi­niet­ki, które stra­ci­ły już waż­ność, na­le­ży usu­nąć. Za po­sia­da­nie na szy­bie nie­waż­nych na­kle­jek grozi man­dat. Na­le­ży za­cho­wać do kon­tro­li kupon kon­tro­l­ny otrzy­ma­ny przy za­ku­pie na­klej­ki. Jego brak jest trak­to­wa­ny tak samo jak jazda bez na­klej­ki. Wi­niet­ka 10-dnio­wa jest ważna na dzień wska­za­ny na wi­niet­ce + 9 ko­lej­nych dni, mie­sięcz­na - od dnia wska­za­ne­go na wi­niet­ce do tego sa­me­go dnia na­stęp­ne­go mie­sią­ca. Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 15.000 CZK płatny gotówką u policjanta. Ak­tu­al­ne cen­y wi­nie­tek w Cze­chach (w ko­ro­nach cze­skich) dla samochodów do 3,5 t : 10 dniowa- 310, miesięczna - 440, roczna - 1500.

Austria - obowiązują winiety, dotyczy to zarówno autostrad jak i dróg szybkiego ruchu (również na terenie miast). Winietkę należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem lub z boku, po stronie kierowcy, na tej wysokości co winietka naklejona pod lusterkiem. Winiety każdego roku mają inny kolor. W 2015 r. obowiązywać będzie kolor niebieski. Stare naklejki straciły ważność 31.01. 2015 r. Mandat za brak ważnej winietki wynosi 120 Euro. Nienaklejenie jej na szybę, a tylko umieszczenie za szybą skutkuje mandatem 240 Euro. W przypadku nie uiszczenia opłaty od razu jej wysokość może zostać zwiększona nawet do 400 Euro. Bez problemu można kupić na stacjach benzynowych i w kantorach. Aktualne ceny winiet: dziesięciodniowa – 8,70 Euro, dwumiesięczna – 25,30 Euro, roczna - 84,40 Euro. Motocykle – 5 Euro, 12,70 Euro i 33,60 Euro.


Słowenia - obowiązują winiety. Ceny dla pojazdów do 3,5 tony: tygodniowa - ważna 7 kolejnych dni łącznie z datą zaznaczoną na winietce: motocykle 7,50 Euro, samochody osobowe - 15,00 Euro; miesięczna - ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego miesiąca. Jeśli takiej daty nie ma w następnym miesiącu to winietka jest ważna do końca tego miesiąca: motocykle 30,00 Euro, samochody osobowe - 30,00 Euro. Przyczepy campingowe lub pod łódź, ciągnięte przez pojazd o maksymalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony nie potrzebują dodatkowej winietki. Wystarczy ważna, prawidłowo naklejona winietka na pojeździe ciągnącym. Winiety można zakupić m.in. na przejściu granicznym, na stacjach benzynowych w Słowenii i sąsiednich krajach ( Austria, Węgry). 

Wykaz dróg -  gdzie konieczna jest winieta.
Autostrady:
A1 Sentilj (A) - Pesnica -Maribor (Ptujska cesta - Slivnica - Celje - Ljubljana (zadobrova-Malence-Kozarje) - Postojna - Razdrto - Divaca - Koper (Srmin)
A2 Karawanken Tunel (A) - Lesce - Podtabor - Kranj - Ljubljana (Sentvid) - A1(Malence) - Ivancna Gorica - Bic - Pluska (Trebnje) - Novo Mesto - Kronovo - Drnovo - Obrezje (HR)
A3 Divaca (Gabrk) - Sezana - Fernetici (I)
A4 Slivnica - Hajdina - Drazenci
A5 Maribor (Dragucova) - Lenart - Murska Sobota - Dolga Vas - Lendava - Pince (H)
Drogi szybkiego ruchu:
H2 Pesnica - Maribor (Tezno)
H3 Ljubljana (Zadobrova-Tomacevo-Koseze) - północna obwodnica
H4 Nanos - Vipava - Ajdovscina - Selo - Sempeter - Vrtojba (I)
H5 Skofije (I) - Srmin - Koper (Skocjan)
H6 Koper (Skocjan - Zusterna)
H7 Dolga Vas - granica z Węgrami

Chorwacjia - nie ma  winiet. Są za to płatne autostrady. Wszystko załatwiamy w oka mgnieniu na bramkach. Koszt opłat drogowych związany jest z korzystaniem z autostrad i uzależniony od ilości przejechanych kilometrów. Opłaty pobierane są na bramkach zjazdowych. Proszę pamiętać, wysokość opłaty widoczna jest na specjalnym wyświetlaczu oraz pod okienkiem pracownika bramki - jest dobrze widoczna i podawana w kunach, a także w euro. Zawsze musicie otrzymać paragon. Można płacić także kartą. Należy jednak pamiętać, że w Chorwacji dodatkowo trzeba zapłacić za niektóre tunele i mosty. Dla zorientowania się w cenach podaję stronę, na której znajdziecie właściwe informacje.http://www.hak.hr/info/cestarine/ 

Bośnia i Hercegowina – nie ma winiet. Płatny jest tylko jeden odcinek autostrady tj. A1 Sarajewo - Zenica. Cena wynosi ok. 5- 6 marek bośniackich to jest około 10 zł. Aktualnie trwają prace przy budowie autostrad i wprowadzeniu opłat w innych częściach kraju, m.in. w okolicach Banja Luki - do Gradiski.

Słowacja - obowiązują winiety. Dotyczą prze­jazdu wy­zna­czo­ny­mi od­cin­ka­mi au­to­strad i dróg eks­pre­so­wych: D1, D2, D3, D4, R1, R2 i R6 - znajdziecie je bez problemu na mapie drogowej. Wi­niet­ki można na­by­wać na przej­ściach gra­nicz­nych, w nie­któ­rych urzę­dach pocz­to­wych i na sta­cjach ben­zy­no­wych. Brak winiety karany jest wysokim mandatem oraz dodatkowym obowiązkiem wykupienia winiety. Winietę należy przykleić w lewej górnej części przedniej szyby, zrywając z niej folię zabezpieczającą. Zabronione jest przyklejanie winiety na taśmę czy inne mocowanie, które umożliwiłoby ponowne zamontowanie w innym aucie. Mo­to­cy­kle zwol­nio­ne są z opłat dro­go­wych na Sło­wa­cji. Sa­mo­cho­dy kem­pin­go­we-kam­pe­ry do 3,5 tony pod­le­ga­ją opła­cie, tak samo jak sa­mo­cho­dy oso­bo­we. Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta /nakleja się na samochód ciągnący przyczepę/. Cen­nik dla samochodów do 3.5 t.: 10-dniowa (10 dni od dnia oznaczonego na winietce) - 10,00 euro; 1-mies. (30 dni od dnia oznaczonego na winietce) - 14 euro.

Węgry - obowiązują e-winiety. Opłata drogowa,  dawna winieta - naklejka, zastąpiona została od 2008 roku elektroniczną winietką. E-winietka (po węgiersku - e-matrica) jest sprzedawana w formie wydruku elektronicznego. Przy zakupie winietki konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego konkretnego pojazdu, którym będziemy podróżować. Numer ten wprowadzany jest bezpośrednio do węgierskiego systemu opłat autostradowych i na jego podstawie generowana jest każdorazowo unikalna winieta na konkretny pojazd i na konkretny okres czasu. Klienci otrzymują e-matricę w formie wydrukowanego i opieczętowanego potwierdzenia. Potwierdzenie takie kierujący zabiera ze sobą jako dowód zakupu e-winiety do ewentualnej kontroli. E-winietki można nabywać na Węgrzech w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, i na stacjach paliwowych usytuowanych przy wjazdach na ww. autostrady. Należność za winietki może być regulowana gotówką, w forintach ; akceptowane są też karty kredytowe: Visa, Eurocard/Mastercard, DKV i UTA. Dla pojazdów poniżej 3,5 t. kat. D1 oraz D2 e-matrica obowiązuje na autostradach: M1, M3, M5, M6, M7, M30, M35, M43 i M60 - bez problemu znajdziecie je na mapie. Cennik: dla pojazdów i ciągniętych przez nie przyczep o łącznej masie do 3,5 tony, przewożące maksymalnie 7 osób (łącznie z kierowcą) tzw.  D1; 10 dniowa -  ważna łącznie z datą zaznaczoną na winietce) - 2 975 forintow (68,50 PLN - zal. od kursu); 1-miesięczna (ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego miesiąca - 4 780 forintów (101,50 PLN - zal. od kursu)

II. Waluta  - pomocnicze tabelki przeliczeniowe.

Czechy; korona czeska - 0,151 pln (18.03.2015)

CZK
PLN
PLN
CZK
coinmill.com
coinmill.com
20
3.03
2.00
13
50
7.57
5.00
33
100
15.15
10.00
66
200
30.29
20.00
132
500
75.73
50.00
330
1000
151.46
100.00
660
2000
302.93
200.00
1320
5000
757.32
500.00
3301
10,000
1514.63
1000.00
6602
20,000
3029.27
2000.00
13,205

Węgry - forint - 0,0135 pln (27.03.2015)

HUF
PLN
PLN
HUF
coinmill.com
coinmill.com
200
2.69
2.00
148
500
6.73
5.00
371
1000
13.47
10.00
742
2000
26.94
20.00
1485
5000
67.35
50.00
3712
10,000
134.69
100.00
7424
20,000
269.39
200.00
14,848
50,000
673.47
500.00
37,121
100,000
1346.95
1000.00
74,242
200,000
2693.90
2000.00
148,484
500,000
6734.75
5000.00
371,209
1,000,000
13,469.49
10,000.00
742,418
2,000,000
26,938.99
20,000.00
1,484,837
Kurs HUF
10 marzec 2015
Kurs HUF
10 marzec 2015

Chorwacja; kuna -  0,5422 pln (18.03.2015)

HRK
PLN
PLN
HRK
coinmill.com
coinmill.com
5.00
2.70
2.00
3.70
10.00
5.41
5.00
9.24
20.00
10.82
10.00
18.49
50.00
27.05
20.00
36.97
100.00
54.09
50.00
92.43
200.00
108.19
100.00
184.87
500.00
270.47
200.00
369.73
1000.00
540.93
500.00
924.33
2000.00
1081.86
1000.00
1848.66
5000.00
2704.66
2000.00
3697.33


Bośnia i Hercegowina - marka konwertybilna (BAM). Kurs marki związany był z marką niemiecką po kursie sztywnym 1:1. Po wprowadzeniu euro sztywny kurs marki transferowej do euro wynosi 1 EUR = 1,95583 KM. (1 EUR = 1,9558 BAM ;1 BAM = 0,5113 EUR). 1 BAM = 2.1193 PLN (2015-03-18). Przykładowe ceny: chleb (sztuka) 2,12 PLN (1,00 BAM), bułka (sztuka) 0,64 PLN (0,30 BAM, masło (200g) 5,04 PLN (2,38 BAM), jajka (10 sztuk) 6,25 PLN (2,95 BAM), szynka (1kg) 38,68 PLN (18,25 BAM), pomidory (1kg)4,24 PLN (2,00 BAM), mleko (1l)3,18 PLN (1,50 BAM), jogurt owocowy (150ml)2,76 PLN (1,30 BAM), makaron (400g)5,30 PLN (2,50 BAM), woda mineralna (1,5l) 2,12 PLN (1,00 BAM), coca-cola (2l) 5,19 PLN (2,45 BAM), piwo (0,5l)3,39 PLN (1,60 BAM), wino (0,75l)14,84 PLN (7,00 BAM). Nie ma co się jednak przejmować tymi markami - dwa lata temu wszędzie płaciliśmy w euro.

Austria, Słowenia, Słowacja - kraje, w których obowiązuje  euro.

III. Ceny paliw - 2015.
Przy planowaniu podróży ważny jest koszt transportu. Dlatego istotne są ceny paliw w państwach, przez które poruszamy się – no i w państwie docelowym, w tym przypadku w Chorwacji. Poniższa tabela pokazuje uśrednione ceny z marca tego roku. Trzeba jednak pamiętać, że poziom cen zawsze zależny jest od wielu czynników i podlega pewnej dynamice. Tuż przed wyjazdem, dokonam aktualizacji cen paliw w tej tabeli. Pozwoli to na kalkulację wydatków jakie poniesiemy przy zakupie paliwa.

                Ceny paliw  na naszej trasie.
KRAJ
benzyna
bezołowiowa
diesel
gaz
płynny
(LPG)
waluta
cena
okt.
Austria
1,18
1,28
95
98
1,12
0,83
EUR
Bośnia i
Hercegowina
1,95
-
95
-
1,95
0,95
BAM
Chorwacja
9,32
9,13
95
98
8,84
4,39
HRK
Czechy
30,40
-
95
100
30,54
14,90
CZK
Słowacja  
1,22
95
1,12
0,65
EUR  
Słowenia
1,31
1,35
95
98
1,22
0,65
EUR
Węgry
349
-
95
-
369
222
HUF

Tankowanie gazu w Chorwacji - nigdy nie miałem problemu z tankowaniem gazu i mam nadzieję,że w tym roku będzie podobnie. Najwięcej stacji jakie widziałem i z których korzystałem do tej pory to stacje INA. Tam gdzie zobaczycie napis autoplin, możecie tankować gaz. Tankowanie odbywa się zawsze na wydzielonym stanowisku. Nigdzie nie widziałem, aby można było tankować samemu. Zawsze trzeba poprosić pracownika stacji ( być może coś się zmieniło - jeżeli tak, to tym lepiej). Technicznie nie ma problemów - końcówki do tankowania w dystrybutorach są takie jak w Polsce. Jeżeli mogę coś praktycznego podpowiedzieć – nigdy nie jedźcie na końcówce paliwa, lepiej dotankować jeżeli tylko macie taką sposobność. Dla ułatwienia podaję link z listą stacji LPG - być może pomoże wam w planowaniu podróży. Lista stacji LPGw Chorwacji

Zamek w Bratysławie.

No i już i to byłoby na tyle. Jak chcecie to skorzystajcie z tej propozycji - bardzo proszę. Ja teraz przechodzę od planowania do organizowania. Jak wrócę  - to opowiem jak było. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych, z minionych lat. Gdyby się okazało, że choć odrobię pomogłem komukolwiek - będę usatysfakcjonowany. Życzę udanych wakacji.
  

7 komentarzy:

 1. Super ! Wydaje się naprawdę ciekawy. Zwłaszcza jeżeli ktoś tam nie był - tak jak np. ja :) A ja właśnie za 2,5 tygodnia wyruszam w swój projekt - też na Bałkany :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Plan bardzo szczegółowy, na pewno wszystko się uda.
  Byłam na podobnej wycieczce, co prawda z biurem podróży, ale wrażenia super.
  http://wswiatastrony.blogspot.com/search/label/Dalmaty%C5%84ska%20Eskapada

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, ja sobie zawsze rozplanowuję podróże, ale chyba nigdy aż na taką skalę. Jestem pełna podziwu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Organizacja na najwyższym poziomie :) Fantastycznego wyjazdu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, podziwiam, że tak wszystko planujesz dokładnie:) w Chorwacji nigdy nie bylismy, moze kiedys :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam dwa lata temu na Hvarze, jest tam cudownie! Zwłaszcze drogi :) Gdzieś przeczytałam, że jeśli kiedyś w Chorwacji ktoś życzył komuś śmierci, mówił "Obyś zginął na drogach Hvaru!"

  OdpowiedzUsuń
 7. Miło, znalazłem tu informacje o podróży do Chorwacji
  https://www.apartamenty-chorwacja.com.pl/
  Czy możesz polecić coś podobnego do tego?

  OdpowiedzUsuń