niedziela, 7 lutego 2016

Baśka na wyspie Krk - wakacyjny projekt 2016

To jest kolejny projekt wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji, który chcę wam przedstawić. Przeglądając niedawno moje szpargały, zauważyłem materiały z wyjazdu na wyspę Krk. Jak mogłem o tym zapomnieć? - postukałem się w czoło. No, faktycznie jak - jak to się stało? Myślałem, że gdzieś już o tym pisałem, ale okazuje się, że nie - nawet mi ręka nie drgnęła. To trochę tak, jak z tą książką, która wpadła kiedyś za szafę. No i proszę, taka perełka wyleciała mi z szuflady, a ja nawet tego nie zauważyłem. Dobrze, że się znalazła. Kiedyś opowiem wam jak było na wyspie, a teraz pokażę projekt z założeniem, planem i niezbędnymi danymi do tego wypadu. Naszym celem była tym razem, malutka mieścinka Baśka na wyspie Krk. Dojazd zaplanowaliśmy tak zwanym jednym skokiem. Dzisiaj już wiem, że to nie był najlepszy pomysł. Teraz - podzieliłbym to na dwie części, z noclegiem w południowej Austrii. Wiem nawet gdzie, ale o tym później. Na wyspie jakieś osiem dni, z byczeniem się i wyjazdami po bliższej i dalszej okolicy. Powrót z jednym noclegiem i zwidzenie po drodze: jaskiń w Postojnej i starego miasta w Lublanie, a także dwóch ciekawych zamków na Południowych Morawach. Projekt przedstawiam z uwzględnieniem realiów (tam gdzie pojawiają się ceny) pod 2016 rok.

Most na wyspę Krk
Trasa przejazdu :
Opole - Baśka na wyspie Krk (Chorwacja – rejon zatoki Kwarner) 930 kilometry.
Opole – Brno - 240 kilometry.  Brno - Graz - 315 kilometrów
Opole – Graz - 555 kilometrów. Graz - Lublana - 186 kilometrów
Opole – Lublana - 741 kilometry. Lublana - Rijeka - 122 kilometry
Opole – Rijeka - 863 kilometry. Rijeka – Baśka – 67 kilometry
Opole - Baśka - 930 kilometry

Przystanki na trasie: proponowane poniżej czasy są przybliżone, orientacyjne - lubię tak planować, żeby wiedzieć czego się trzymać. Zawsze warto mieć jakąś busolę, tak w przestrzeni jak i w czasie. 

1. Opole wyjazd 23.00 – Głubczyce przyjazd 00.15 - stacja benzynowe w Głubczycach przy wjeździe do miasta ( przez Głogówek) 63 kilometry przejazd - 1 godzina. 

2. Głubczyce wyjazd 00.30 - Mikulov Czechy przyjazd - 03.45. przystanek na stacji benzynowej przed dawnym przejściem granicznym z Austrią. Trasa przez Ołomuniec, Brno 223 kilometrów – 3 godziny 15 minut. Za Brutalem ( 24 kilometry, po przekroczeniu dawnej granicy polsko – czeskiej) przystanek na 10 – 15’ na stacji benzynowej, po prawej stronie drogi - kupno winiet na Czechy. Winietę austriacką można  kupić na przykład, w Mikulovie lub na dawnej granicy Austrii i Czech.

3. Mikulov, Czechy wyjazd 04.00 - granica Słowenii za Gersdorf an der Mur, Austria przyjazd 08.00. Jedziemy przez Wiedeń i Graz – 320 kilometrów, przejazd około 4 godziny. Gersdorf an der Mur – to miejsce umowne dla przystanku. Zatrzymamy się w miejscu dogodnym w tym rejonie, tuż przed granicą ze Słowenią lub zaraz za nią. Trzeba tu kupić słoweńską vinietę. Przerwa minimum pół godziny.

4. Granica Słowenii za Gersdorf an der Mur, Austria wyjazd 08.30 - Rijeka, Chorwacja przyjazd 12.00. Jedziemy przez Maribor, Lublanę 262 kilometry –  około trzy i pół godziny. Przystanek w dogodnym miejscu w okolicy Rijeki.

5. Rijeka, Chorwacja wyjazd 12.15 - Baśka przyjazd około 13.40. To jest 67 kilometrów - przejazd około godziny. Jedziemy przez płatny most na wyspę Krk - opłata 35 kun.  

Cel naszej podróży - Baśka na wyspie Krk.

Baśka


Kvarner - to rozległa, usiana wyspami zatoka pomiędzy półwyspem Istria, a wybrzeżem północnochorwackim. Tak na dobrą sprawę łączy Istrię na północy, z Dalmacją na dalekim południu. Na jej straży stoi potężny masyw Velebitu, który odcina ten obszar od głębi kraju. Największymi wyspami na tych wodach są: Krk, Cres, Pag, Rab i Lośinj. Ważną częścią tej wielkiej zatoki jest akwen pomiędzy wybrzeżem Istri, a wyspami Cres i Krk w rejonie Rijeki. Wody są tu tak głębokie, że powstał tu doskonale funkcjonujący pełnomorski port, z możliwością obsługi potężnych statków, w tym także tankowców. Warto wspomnieć, że ta część Chorwacji ma wielkie tradycje w propagowaniu turystyki. Jej początki sięgają XIX wieku, kiedy to bogaci mieszkańcy Wiednia, Budapesztu, a nawet Krakowa i Lwowa, uciekając przed surowymi zimami, wybierali dość łagodny klimat Riwiery Opatijskiej -  na wybrzeżu Istrii od strony Kvarneru. Polecam piękne widoki na zatokę ze wzgórz Velebitu i szczytów masywu Ućka na Istrii.

Wyspa Krk - największa wyspa Chorwacji położona w zatoce kvarneńskiej, na południowy wschód od Rijeki, połączona ze stałym lądem - poprzez most o długości prawie półtora kilometra. Wyspa jest długa na 38, a szeroka na 20 kilometrów. Najważniejszym miastem na wyspie Krk jest ładne, zabytkowe miasto Krk. Odnaleźć je można, w południowej części wyspy. Kilka kilometrów dalej rozłożył się żeglarski Punat, na wschodnim wybrzeżu  Vrbnik, zaś nieco dalej - w części południowo-wschodniej Baška. Na stałe mieszka na wyspie około szesnaście tysięcy ludzi. Zajmują się przede wszystkim: uprawą winorośli, zbóż, warzyw, owoców cytrusowych, rybołówstwem, a także hodowlą owiec. Część południowa jest górzysta - tworzą ją dwa pasma, z najwyższym szczytem Obzova (569 m n.p.m.). 

Baška – leży nad piękną zatoką, niecałe dwadzieścia kilometrów od miasta Krk, otoczona z trzech stron wzgórzami, z długą na dwa kilometry plażą - od strony południowo-wschodniej. Jest znana także z tego, że w jej pobliżu w kościele św. Łucji w Jurandvorze, odnaleziono jeden z najstarszych zabytków języka chorwackiego, kamienną tablicę zapisaną w piśmie głagolicy - tzw. baśćanską ploćę pochodzącą prawdopodobnie z 1100 roku. To dla Chorwatów miejsce kultowe.  Warto zobaczyć.

Nasz plan

1. Dzień pierwszy: przejazd Opole - Baśka na wyspie Krk
2. Siedem dni pobytu na wyspie Krk - propozycje:
- codzienne plażowanie i kąpiele w zatoce
- zwiedzanie miasteczka Baśka i okolicy - piesze wycieczki
- samochodowa wycieczka po wyspie Krk: wyjazd do miasteczka Krk i Punat
- całodniowy wyjazd do Starej Baśki
- wycieczka i zwiedzenie miasteczka Vrbnik
- całodniowy wyjazd na wyspy: Cres i Mali Lośinj
- całodniowy wyjazd do Triestu i do zamku Miramare na półwyspie Grignano.
3. dzień dziewiąty: wyjazd z wyspy Krk do Kalsdorf bei Graz (nocleg)
- przystanki ze zwiedzaniem: jaskinie Postojna, stolica Słowenii - Lublana
4. dzień dziesiąty: ostatni etap przejazd z Kalsdorf bei Graz do Opola.
- przystanki ze zwiedzaniem: zamki Valtice i Lednice na Południowych Morawach

Baśka - zatokaNa sąsiednią wyspę Cres, można dostać się promem z malutkiej Valbiski. Pokonanie niewielkiej cieśniny, pomiędzy wyspami zajmuje około 20-25 minut. To krótki i przyjemny rejs. Promy płyną tu z prędkością do 12 węzłów i zabierają na pokład ponad 200 rożnego rodzaju pojazdów oraz od 600 do 800 pasażerów. Ceny biletów z 2015 roku to : 115 kun za auto i 18 kun od dorosłej osoby.


Etery day
No.
VALBISKA
MEREG
I
II
00:1**
05:45*
05:00*
06:30**
III
07:15**
08:30
IV
09:15
10:00
V
10:45
12:30
VI
13:30
15:00
VII
15:45
17:30
VIII
18:15
19:00
IX
20:00
20:30
X
22:00
22:30***


    * nie pływają w niedzielę i święta
  ** nie pływają -  01.01.2015, 25. & 26.12.2015
*** nie pływają -  24.,25. & 31.12.2015

Powrót do Polski – realizacja
Trasa przejazdu: Baśka na wyspie Krk - Opole 967 km 
Baśka - Rijeka - Postojna - Lublana - Maribor - Kalsdorf bei Graz (nocleg) - Wiedeń - Valtice - Lednice - Brno - Ołomuniec - Głubczyce - Opole.

Realizacja w dwa dni:
I. 9.00 – 18.00: Baśka - Rijeka - Postojna (zwiedzanie) - Lublana (zwiedzanie) - Maribor - Kalsdorf bei Graz (nocleg) - 365 kilometry
                                            
II. 8.00 – 18.00: Kalsdorf bei Graz - Wiedeń - Valtice (zwiedzanie) - Lednice (zwiedzanie) - Brno - Ołomuniec - Opole - 602 kilometrów

Nocleg - Oekotel w Kalsdorf bei Graz - ma przede wszystkim tę zaletę, że jest dobrze położony. Dzieli trasę na dwie części tak, że można zawsze dobrze wypocząć przed dalszą podróżą. I to się sprawdza, zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Dlatego wracając do tematu planowania trasy na wakacje, zrobiłbym analogicznie - skorzystałbym właśnie z tego hotelu. 

Dojazd - najlepiej z A9 koło Graz, zjechać na węźle nr 194 na Kalsdorf. Nigdy nie zbłądziliśmy. Adres: Forsterstraße 70 A-8401 Kalsdorf. Rezerwacja: tel. +43 594 594 50 (+43313557600)

Zdjęcie własne z 2011 r.
Spaliśmy w tym hotelu już kilka razy - żadnych problemów, miła obsługa, hotel czysty, schludny, dobre śniadanie, przystępna cena. Czego więcej trzeba.

Atrakcje turystyczne w drodze powrotnej:

Jaskinia Postojna
Z Baśki do Postojnej jest 132 kilometry, więc jazda zajmuje 2 godziny z małym haczykiem. Miasteczko leży w dolinie rzeki Pivki, u podnóża góry Sovič (677 m), a wejście do jaskini znajduje się około 1,5 km na północny zachód od centrum. Jaskinia jest znana i udostępniana od początku XIX wieku i obejmuje nieco ponad 20 km podziemnych sal i korytarzy. Trasa turystyczna liczy sobie 5,5 km, a zwiedzanie zajmuje zaledwie 1,5 godziny, gdyż sporą część trasy pokonuje się podziemną kolejką. Do pieszego zwiedzania pozostaje około półtora kilometra. Jaskinia wydrążona została w skałach przez podziemną rzekę Pivkę dopływ Ljubljanicy i to właśnie starym korytem tej rzeki przebiega turystyczna trasa. Wnętrze przepełnione jest całą masą zadziwiających form skalnych. Dominują tu: monstrualnych rozmiarów, żółto-beżowo-pomarańczowe podświetlane stalaktyty, stalagmity oraz skalne kurtyny.

Lublana
Stolica Słowenii - niewielkie, a zarazem urocze miasto. Z jaskini w Postojnej, to tylko nieco ponad pięćdziesiąt kilometrów i to świetną drogą. Przytulne i atrakcyjne, z zamkiem wyniesionym pośrodku miasta na wzgórzu. Doszczętnie zniszczone w 1511 roku, po trzęsieniu ziemi, odbudowane w stylu renesansowym. Później już w okresie panowania Habsburgów ubogacone barokiem, a po kolejnym wielkim trzęsieniu ziemi w 1895 roku elementami secesji i modernizmu. Turystów przyciąga kameralna starówka, z renesansową, barokową i właśnie modernistyczną zabudową. Jest tu dużo zieleni. Śródmiejskie parki oraz alejki nad brzegiem rzeki Lublanicy zachęcają do spacerów. Nad Starym Miastem górują natomiast wzgórza: Tivolski vreh, Golovec oraz zamkowe z Lublańskim Zamkiem. Położone w kotlinie miasto, jest doskonałą bazą wypadowa na górskie szlaki w pobliskie Alpy.

Lublana


Morawskie zamki
Droga powrotna prowadzi nas także przez Południowe Morawy, no więc dobrze się składa, bo zamków tu co niemiara i co jeden to piękniejszy. Tym razem wybraliśmy - zupełnie świadomie - dwa leżące blisko siebie: Valtice i Lednice.

Valtice - to pełna przepychu barokowa rezydencja rodu Liechtensteinów, położona na wzniesieniu w tej niewielkiej miejscowości. Aby dojść na zamkowe wzgórze z rynku, trzeba skorzystać z przejścia między budynkami na prawo od kościoła. Ten - w zasadzie bardziej pałac niż zamek- jest udostępniony dla zwiedzionych. Ciekawe jest to, że poro miejsca poświęca się tu prezentacji czeskich win. Na lewo od szerokich, wejściowych schodów znajduje się Zámecký vinny sklípek – jedna z najstarszych (1430 r.) i największych piwnic winnych na Morawach Południowych. Przechowuje się tu podobno około 600 tys. litrów wina. W centrum, tuż przy rynku warto zwiedzić także kościół Wniebowzięcia NMP. To tutaj można zobaczyć  obraz Trójcy Świętej - namalowany przez Rubensa.

Lednice - neogotyckie cacuszko, uroczo położony zespół pałacowy w otoczeniu rozległego parku, nazywanego tutaj Ogrodem Europy. Wokół rezydencji utrzymanej w piaskowej tonacji, rozpościera się zielona przestrzeń wypełniona alejami dorodnych drzew, stawów, wysepek i oczek wodnych oraz przecinających tę równinę kanałów i ścieżek spacerowych, a także różnorodnej roślinności

Zamek Lednice - Południowe Morawy


Stylowe komnaty rezydencji można zwiedzać z przewodnikiem, podobnie zresztą jak imponującą, półokrągłą palmiarnię pochodzącą z połowy dziewiętnastego wieku, w której stworzono coś na podobieństwo minidżungli. W starych stajniach, po drugiej stronie od pałacu mieści się akwarium Malawi, gdzie szklane zbiorniki wkomponowano w zabytkowe ściany i sklepienie. Można tu także zobaczyć indonezyjską łódź rybacką. Warto też wybrać się na dłuższy spacer, by zobaczyć wysoki na sześćdziesiąt metrów minaret. Panorama z jego szczytu pozostaje na długo w pamięci - widać stąd nawet  pasmo Białych Karpat.


Informacje mniej lub bardziej przydatne:

I. Opłaty drogowe w krajach przejazdu - informacje o cenach na 2016 rok. 

Czechy - obowiązują winiety i to nie tylko na autostradach, ale także na drogach szybkiego ruchu. Winiety można kupić bez problemu na stacjach benzynowych. Na winietce należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i przykleić ją w widocznym miejscu na przedniej szybie. Winietki, które straciły już ważność, należy usunąć. Za posiadanie na szybie nie­waż­nych na­kle­jek grozi man­dat. Na­le­ży za­cho­wać do kon­tro­li dodatkowy kupon otrzy­ma­ny przy za­ku­pie na­klej­ki. Jego brak jest trak­to­wa­ny tak samo jak jazda bez na­klej­ki. Wi­niet­ka 10-dnio­wa jest ważna na dzień wska­za­ny na wi­niet­ce + 9 ko­lej­nych dni, mie­sięcz­na - od dnia wska­za­ne­go na wi­niet­ce do tego sa­me­go dnia na­stęp­ne­go mie­sią­ca. Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 15.000 koron płatnym gotówką u policjanta. Ak­tu­al­ne cen­y wi­nie­tek w Cze­chach (w ko­ro­nach cze­skich) dla samochodów do 3,5 t : 10 dniowa- 310, miesięczna - 440, roczna - 1500.

Austria - obowiązują winiety, dotyczy to zarówno autostrad jak i dróg szybkiego ruchu (również na terenie miast). Winietkę należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem lub z boku, po stronie kierowcy, na tej wysokości co winietka naklejona pod lusterkiem. Stare naklejki tracą ważność 31.01.2016 r. Mandat za brak ważnej winietki wynosi 120 Euro. Nienaklejenie jej na szybę, a tylko umieszczenie za szybą skutkuje mandatem 240 Euro. W przypadku nie uiszczenia opłaty od razu, jej wysokość może zostać zwiększona nawet do 400 Euro. Winiety można bez problemu kupić na stacjach benzynowych i w kantorach. Aktualne ceny winiet: dziesięciodniowa – 8,70 Euro, dwumiesięczna – 25,30 Euro, roczna - 84,40 Euro.

Słowenia - obowiązują winiety. Ceny dla pojazdów do 3,5 tony: tygodniowa - ważna 7 kolejnych dni łącznie z datą zaznaczoną na winietce: samochody osobowe - 15,00 Euro; miesięczna - ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego miesiąca. Jeśli takiej daty nie ma w następnym miesiącu to winietka jest ważna do końca tego miesiąca: samochody osobowe - 30,00 Euro. Na trasie naszego przejazdu winieta jest obowiązkowa.

Chorwacja - nie ma winiet. Są za to płatne autostrady. Wszystko załatwiamy w oka mgnieniu na bramkach. Koszt opłat drogowych związany jest z korzystaniem z autostrad i uzależniony od ilości przejechanych kilometrów. Przykladowo: Zagrzeb (Lućko) - Rijeka (A1/A6) 146 km - 70 kun, Zagrzeb (Lućko) - Brinje (A1) 120 km - 53 kuny, Zagrzeb (Lućko) - Sveti Rok (A1)  215 km - 97 kun. Opłaty pobierane są na bramkach zjazdowych. Proszę pamiętać, wysokość opłaty widnieje na specjalnym wyświetlaczu oraz pod okienkiem pracownika bramki - jest doskonale widoczna i podawana w kunach, a także w euro. Zwracajcie na to uwagę, aby was nie oszukano. Zawsze musicie otrzymać paragon. Można płacić także kartą. Należy jednak pamiętać, że w Chorwacji dodatkowo trzeba zapłacić za niektóre tunele i mosty. I tak: tunel Ućka (Istria, A8) - 30 kun, tunel Ućka - Pula (A8/A9) - 54 kuny no i most na wyspę Krk - 35 kun.

II. Dla zmotoryzowanych - warto wiedzieć, że w Chorwacji:
Oprócz prawa jazdy trzeba posiadać, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym i ważne ubezpieczenie OC. Nie jest wymagana tzw. Zielona Karta, ale w przypadku wyjazdu do Dubrownika, kiedy dwukrotnie przekracza się granicę Bośni i Hercegowiny jest ona niezbędna. Trzeba pamiętać również, że w Chorwacji obowiązuje: zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz zawodowych, wykonujących pracę - 0,0 promili, dla pozostałych - 0,5 promila). Nieprzestrzeganie tej zasady grozi karą pieniężną, odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, ewentualnie karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Wyraźny jest zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu hands-free. Nakładane są surowe kary w stosunku do kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach. Obligatoryjny jest obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach zajętych przez kierowcę i podróżnych. Konieczne jest posiadania w pojeździe kamizelek odblaskowych dla kierowcy i pasażerów, trójkąta ostrzegawczego i apteczki. Na autostradach spotyka się sporo nieoznakowanych samochodów policyjnych tzw. „ścigaczy”.

Dopuszczalne prędkości na drogach publicznych:
- na autostradach do 130 km/godz.
- na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz.
- na pozostałych drogach do 90 km/godz.
- w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.
- dla pojazdów holujących drugi pojazd do 40 km/godz.

Ku przestrodze - radzę pamiętać, że tutaj wysokimi karami pieniężnymi, odebraniem prawa jazdy, a nawet pozbawieniem wolności zagrożone są wykroczenia popełnione pod wpływem alkoholu. Kary pieniężne płaci się na miejscu popełnienia wykroczenia lub poprzez wpłatę na najbliższej poczcie. W przypadku niemożności uiszczenia kary policjant może zatrzymać paszport i dokumenty pojazdu do czasu uregulowania należności. Kierowcę uczestniczącego w wypadku drogowym, policja może skierować do sądu ds. wykroczeń (rozprawa ma miejsce tego samego dnia lub w dniu następnym po zdarzeniu). W przypadku wątpliwości, co do rzetelnego rozpoznania sprawy przez policję, poddanie się postępowaniu sądowemu pozostaje skuteczną drogą przedstawienia dowodów na swoją korzyść. Warto zapewnić sobie świadków zdarzenia i wykorzystać ich zeznania na rozprawie sądowej. Nigdy nie należy zrzekać się prawa do przyznania obrońcy z urzędu lub prawa do zażalenia na wyrok.

III. Waluty - pomocnicze tabelki przeliczeniowe

Czechy

Korona czeska – złoty polski

Złoty polski – korona czeska

1 CZK

0.17 PLN

1 PLN

6.03 CZK

5 CZK

0.83 PLN

5 PLN

30.15 CZK

10 CZK

1.66 PLN

10 PLN

60.30 CZK

50 CZK

8.29 PLN

50 PLN

301.51 CZK

100 CZK

16.58 PLN

100 PLN

603.01 CZK

500 CZK

82.90 PLN

500 PLN

3015.05 CZK

1000 CZK

165.80 PLN

1000 PLN

6030.10 CZK

Chorwacja

kuna chorwacka  – złoty polski

złoty polski –  kuna chorwacka

1HRK

0.56 PLN

1 PLN

1.78 HRK

5 HRK

2.82 PLN

5 PLN

8.88 HRK

10 HRK

5.63 PLN

10 PLN

17.76 HRK

50 HRK

28.16 PLN

50 PLN

88.80 HRK

100 HRK

56.31 PLN

100 PLN

177.60 HRK

500 HRK

281.55 PLN

500 PLN

888.00 HRK

1000 HRK

563.10 PLN

1000 PLN

1776.00 HRKIV. Tankowanie i ceny paliw
Przy planowaniu podróży ważny jest koszt transportu. Dlatego istotne są ceny paliw w państwach, przez które jedziemy, a także w państwie docelowym, w tym przypadku w Chorwacji. Poniższa tabela pokazuje uśrednione ceny ze stycznia 2016. Trzeba jednak pamiętać, że poziom cen zawsze zależny jest od wielu czynników i podlega pewnej dynamice. Tuż przed wyjazdem należy dokonać aktualizacji cen paliw w tej tabeli. Pozwoli to na kalkulację wydatków jakie poniesiemy przy zakupie paliwa.Ceny paliw w krajach naszego pobytu

KRAJ

benzyna
bezołowiowa
diesel
waluta
gaz
płynny
(LPG)
waluta
cena
okt.
Austria
1,11
1,26
95
98
1,02
EUR
0,66
EUR
Chorwacja
8,81
9,37
95
98
7,61
HRK
0,51
EUR
Czechy
28,81
-
95
100
27,89
CZK
0,50
EUR
Słowenia
1,18
-
95
98
1,03
EUR
0,61
EUR

Tankowanie gazu w Chorwacji - nigdy nie miałem problemu z tankowaniem gazu i mam nadzieję,że w tym roku będzie podobnie. Najwięcej stacji jakie widziałem i z których korzystałem do tej pory to stacje INA. Tam gdzie zobaczycie napis autoplin, możecie tankować gaz. Tankowanie odbywa się na wydzielonym stanowisku. Zawsze trzeba poprosić pracownika stacji ( być może coś się zmieniło - jeżeli tak, to tym lepiej). Technicznie nie ma problemów - końcówki do tankowania w dystrybutorach są takie jak w Polsce. Jeżeli mogę coś praktycznego podpowiedzieć – nigdy nie jedźcie na końcówce paliwa, lepiej dotankować jeżeli tylko macie taką sposobność. Dla ułatwienia podaję link z listą stacji LPG - być może przyda się w planowaniu podróży.

http://www.mylpg.eu/stations/croatia/map

V. Ceny artykułów spożywczych w Chorwacji.
Czasami decydujemy się na żywienie się  na własna rękę i przynajmniej część artykułów spożywczych będziemy zmuszeni kupować na miejscu. Warto więc być zorientowanym w aktualnych cenach. Dlatego podaję linka do dość dobrej strony, na której znajdziecie potrzebne informacje. http://www.cenynaswiecie.pl/ceny-w-chorwacji,38/


Baśka na wyspie Krk - dobre wspomnienie. 
Dla nas to były udane wakacje. Życzę powodzenia.


5 komentarzy:

 1. Świetnie napisany post, wszystkie szczególy są :) Nasi znajomi od lat jeżdżą do Chorwacji, na Basce tez byli i musimy kiedys i my tam zajechac, na pewno wtedy wrocimy do tego postu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy okazji warto wybrać się sąsiednią wyspę Cres i Mali Losinj.
  Polecam i pozdrawiam
  Kris

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis zawierający dużo praktycznych porad. Wybierając się do Chorwacji na pewno do niego wrócimy. Pozdrawiamy! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki. Nie zapominajcie o Chorwacji.
  Pozdrawiam
  Kris

  OdpowiedzUsuń
 5. Po ponad roku wracamy do tego wpisu. Właśnie planujemy podróż samochodową na Krk, także do Baśkiej :-)

  OdpowiedzUsuń