wtorek, 25 kwietnia 2017

Baśka Voda - wakacyjny projekt 2017

          Po raz szósty wybieramy się do Chorwacji, czyli znowu niesie nas  nad Adriatyk. To piękne strony i zawsze chętnie tam wracamy. Mógłbym powiedzieć, że już sporo o adriatyckim wybrzeżu wiem - i tak w istocie jest - ale wiem także i to, że za każdym razem odkrywam ciągle coś nowego – fascynującego. I to mnie najbardziej w tym wszystkim pociąga - to odkrywanie. Chorwacja jest dla mnie niezwykła, tym bardziej, że zawsze spotykam tam miłych i serdecznych ludzi. Dla nas, Polaków wyjazd na wakacje w tamte strony ma jeszcze jedną zaletę - można bez większych problemów dojechać tam samochodem. Zawsze to będzie około tysiąca kilometrów. Raz trochę mniej, a inny razem nieco więcej. Tak się to ciągnie od Istrii, aż po kraniec południowej Dalmacji. Myślę, że kto choć raz tam był, zawsze będzie wracał, albo co najmniej będzie marzył o takim powrocie.
         Prezentowany projekt. - szczerze mówiąc jest przede wszystkim dla tych, którzy wybierają się nad Adriatyk po raz pierwszy, albo szukają jakiejś konkretnej propozycji wypoczynku w nowym miejscu. Ja z zasady gdy nie muszę brać za nikogo odpowiedzialności, przyjmuję jakieś tam ogólne założenie, a reszta po prostu jest improwizacją. Natomiast gdy jedziemy (tak jak teraz) większą grupą zawsze planuję i to się sprawdza.
         A skoro plan już jest, to bardzo chętnie go pokażę. Byłoby mi po prostu miło, gdyby się okazało, że może komuś się przydać. To co tu znajdziecie można przyjąć jako gotowy pomysł na wakacje lub jedynie jako podstawę do urzeczywistnienia jakiegoś swojego pomysłu. Można zmodyfikować całość lub jej fragmenty - np. drogę dojazdu do celu, sposób spędzenia czasu na miejscu, albo trasę i czas powrotu do domu.
          Tym razem naszym celem jest Baśka Voda na Riwierze Makarskiej. Dojazd planujemy z jednym noclegiem - w Kalsdorf pod Grazem w Austrii. Przejazd przez Czechy, Austrię, Słowenię i kawał Chorwacji. Miejsce docelowe - Hotel Horyzont nad samym brzegiem morza. Powrót przez Węgry, Austrię i Czechy – jeden nocleg w Kőszeg na Węgrzech, blisko austriackiej granicy. Po drodze – w jedną i drugą stronę – parę przystanków i zwiedzanie. Takie jest założenie. Jeżeli was to interesuje - zapraszam do lektury.

Trasa przejazdu; Opole – Baśka Voda (Chorwacja) - 1160 km; ok. 13 godzin.
Opole – Prudnik – Krnov – Bruntal – Ołomuniec – Brano – Mikulov - Poysdorf – Wiedeń – Graz (zwiedzanie) - Kalsdorf bei Graz – ( nocleg) – Maribor – Karlovac – Baśka Woda.

Realizacja w dwa dni:
I. Opole – Kalsdorf bei Graz - 559 kilometrów, ok. 7 godzin jazdy.
II. Kalsdorf bei Graz - Baśka Woda 601 kilometrów, ok. 6-7 godzin jazdy.


Ad. I.
Opole – Kalsdorf bei Graz – 559 kilometrów ok. 7 godzin jazdy:
Opole – Brno - 236 kilometrów. Brno – Mikulov - 49 kilometrów. Mikulov - Graz - 274 kilometry - Kalsdorf bei Graz (- hotel - Oekotel ) – nocleg

Dojazd do o hotelu - po wykonaniu skrętu koło Grazu w kierunku na Maribor tj. A9 (E57) przejechać około ośmiu kilometrów i przy zjeździe nr 194 skręcić na Kalsdorf, wjechać w drogę nr L373 - na pierwszym rondzie jechać w lewo w ul. Feldkirchenstrase – 200 metrów po prawej znajduje się Oekotel (widoczny z daleka).

Ad.II.
Kalsdorf bei Graz – Baśka Voda : 601 kilometrów ok. 6 – 7 godzin jazdy:

Kalsdorf bei Graz – Maribor – 54 kilometry. Maribor – Karlovac – 148 kilometry. Karlovac – Baśka Voda - 399 kilometry

Do Baśki Voda zjechać najlepiej z autostrady A1 (E65) koło miejscowości Zagvozd (zjazd nr 29) w prawo (oznaczenie wyraźne – nie można nie zauważyć) i za bramkami skręcić ponownie w prawo w drogę nr 76 ( D532) - dojazd do Jadranki przez tunel Sv. Ilia (4250m). Płatny – 12 kun.

Przystanki na trasie:
1. Opole – Prudnik – Krnov - Bruntal - 105 km. Przystanek robimy na stacji benzynowej tuż za Brutalem - po prawej stronie drogi nr 45. Tutaj kupujemy czeskie winiety.

2. Bruntal – Ołomuniec – Brno - Mikulov - 180 km. Przystanek robimy na stacji benzynowej w Mikulovie po prawej stronie drogi nr E461 lub nieco dalej na dawnej granicy Austrii i Czech. Tu kupujemy austriackie winiety.

3. Mikulov - Poysdorf - Wiedeń - Graz - 275 km. Po drodze stacje benzynowe są w: 1. Zobern Oldtimer - 170 km ( od Mikulov) 2. Landzeit Loipersdorf (LPG) - 193 km ( od Mikulov). Tankujemy.

4. Graz – zjazd do centrum, zwiedzanie i spacer po starej części miasta. Przejazd do hotelu w Kalsdorf bei Graz – ok. 10 kilometrów. Nocleg – Oekotel Adres: Forster Str. 70, 8401 Kalsdorf bei Graz, Austria - telefon:  +43 3135 57600 

5.Kalsdorf bei Graz – stare przejście graniczne ze Słowenią za m. Spielfeld – 50 km. Kupujemy słoweńskie winiety – jest tu stacja benzynowa i restauracja.

6. Inne przerwy w podróży – przy A1 w Chorwacji na stacjach benzynowych, w zależności od potrzeb.

Cel naszej podróży - Baśka Voda – Riwiera Makarska


Riwiera Makarska - jest to największy i najpopularniejszy region turystyczny w Chorwacji. Położony w środkowej części Dalmacji nad brzegiem Adriatyku u stóp przepięknych gór Biokowo. Ciągnie się wzdłuż wybrzeża na przestrzeni 53 kilometrów: od Breli na północy do Gradaca na południu. Porośnięta przez sosnowe lasy z niezliczoną ilością uroczych zatok z ładnymi plażami. Jest najcieplejszym rejonem Chorwacji – to typowy śródziemnomorski klimat (gorące i suche lato oraz łagodna zima). Można powiedzieć, że w sezonie słońce gości tu na stałe. Średnia temperatura latem waha się pomiędzy 23°C, a 27°C. Administracyjnie, cała Riwiera Makarska leży w żupani splicko-dalmatyńskiej, zaś historycznie dzieli się na dwie części: dolną i górną. Ta pierwsza ciągnie się od Breli do Żivogośća, a druga od Drvenika do Gradaca.

Baśka Voda – to niewielka miejscowość (nieco ponad 2 tysiące mieszkańców) położona nad samym morzem, pomiędzy Brelą a Makarską. Jest bardzo popularna ze względu na ciepłe i czyste morze oraz ładne plaże. Okazuje się, że miejscowi utrzymują się tu nie tylko z turystyki – zajmują się także uprawą: oliwek, winogron, fig i czereśni. Jest tu ponadto kilka ciekawych miejsc, które – jak sadzę - warto zobaczyć, np.: osiemnastowieczny, późnobarokowy kościół św. Laurencjusza, dziewiętnastowieczny, neoromański kościół św. Mikołaja i chociażby Muzeum Sztuki Ludowej. Zupełnie niedaleko stąd, bo zaledwie w odległości 3 kilometrów, w maleńkiej miejscowości Bast można zwiedzić: piętnastowieczną cerkiew, a także późnobarokowy kościół z roku 1636. Nad całym tym terenem dominują szczyty gór Biokovo. Tak więc konkludując, Baśka Voda to: błękitne, ciepłe i czyste morze, ładne plaże , cudowne góry i ciekawe zabytki. Dla mnie w sam raz.

Zakwaterowanie – oferta jest niezwykle bogata i na każdą kieszeń: od różnego rodzaju hoteli, pensjonatów po kempingi i pola namiotowe. Dla nas zawsze najważniejsze jest położenie naszej noclegowni – musi być przede wszystkim blisko wody. To taka nasza zasada, od której nigdy nie odstępujemy. W tym roku, również się tego trzymamy. W internecie ofert jest bez liku – oto kilka przykładów:

Nasz plan

1.Przejazd do Chorwacji: Opole – Graz (zwiedzanie starego miasta) potem przejazd do
hotelu wKalsdorf bei Graz (ok. 10 km - na nocleg)

2.Przejazd Kalsdorf bei Graz – Baśka Voda.

3.Tygodniowy pobyt w Baśce Voda (Riwiera Makarska) - atrakcje i propozycje:

- plażowanie i morskie kąpiele w pobliżu hotelu.

- zwiedzanie okolicznych miejscowość: Brela , Makarska, Blast.

- spacery wzdłuż wybrzeża – całymi kilometrami ciągną się tu ścieżki spacerowe i rowerowe (po drodze fajne zatoki i plaże).

- całodzienna wycieczka samochodowa na wyspę Brać – przejazd dokoła wyspy: Zlatni Rat, Vidova Gora, Milna, Suvitan, Supetar, punkty widokowe. (prom z Makarskiej)

- całodniowa piesza wycieczka na najwyższy szczyt gór Biokovo –Sveti Jure (1762 m n.p.m.)

- całodniowa wycieczka samochodowa do Dubrownika – 160 km. (trochę daleko, ale zawsze warto – uwielbiam to miasto). Potrzebna jest (obowiązkowo) zielona karta na przejazd przez Bośnię – bardzo ważne.

4.Powrót do Polski: Baśka Voda - Kőszeg Węgry (nocleg) – od rana zwiedzanie miasteczka.

5.Przejazd Kőszeg Węgry – Opole. Po drodze z przystankami na odpoczynek i zwiedzanie na terenie Burgenlandu (wschodnia Austria) – zamek w Forchtenstein oraz stara część miasta Eisenstadt. Droga poprowadzi nas przez małe miasteczka wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Nezyderskiego.

Powrót do Polski – realizacja.
Trasa przejazdu: Baśka Voda - Opole 1197 km

Baśka Voda (Chorwacja) - Kőszeg (Węgry) – Forchtenstein Burg (Austria) – Eisenstadt (Austria)– Donnerskirchen (Austria – Breitenbrunn (Austria ) – Breclav (Czechy) – Brno (Czechy) – Ołomuniec (Czechy)– Brutal (Czechy) – Głubczyce – Opole – 1197 kilometrów

Realizacja w dwa dni:
I. Baśka Voda - Kőszeg (Węgry) - 700 kilometrów (A1/E65 do granicy węgierskiej, potem droga nr 74, nr 86 i nr 87 - Kőszeg (Węgry) – nocleg.
II. Kőszeg (Węgry) – Opole - 497 km przez: Forchtenstein Burg (zwiedzanie zamku) – Eisenstadt (zwiedzanie starego miasta) – Donnerskirchen (krótki przystanek w centrum) – Breitenbrunn (krótki przystanek w centrum)– Breclav – Brno – Ołomuniec – Brutal – Głubczyce – Opole.

Atrakcje turystyczne w drodze do Chorwacji
Wszystko wskazuje na to, że planując nocleg w Kalsdorf będziemy mieli jeszcze na tyle czasu, aby zajrzeć choćby na 2/3 godziny do Grazu i pospacerować po starym mieście.

Graz, stolica Styrii - to zabytkowe i jedno z najładniejszych miast w Austrii. Leży nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich - liczy ok. 250 tysięcy mieszkańców. W 2000 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu trafić na wiele ciekawych dowodów z bogatej historii miasta. Do najważniejszych z pośród nich zalicza się m in. : XV wieczną gotycką katedrę św. Idziego (Domkirche), XIX wieczny ratusz, znajdujące się w sąsiedztwie katedry, barokowe Mauzoleum Ferdynanda II, XVII wieczny Arsenał, kościół pielgrzymkowy Mariatrost, renesansowy Landhaus (siedziba parlamentu styryjskiego) oraz pozostałości górującego nad miastem Zamku Schlossberg ze słynną wieżą zegarową Uhrturm. To akurat jest jeden z symboli miasta, a ciekawostką jest to, że wskazówki zegara zamontowane są odwrotnie niż zwykle - większa wskazuje godziny, a mniejsza (którą dodano wiele lat później) minuty. Na górę zamkową można wjechać znajdującą się wewnątrz góry szklaną windą, albo jak kto woli kursującą co 15 min kolejką zębatą Schlossbergbahn.

Atrakcje turystyczne na miejscu - w Chorwacji
Brela to popularna miejscowość turystyczna – zajrzymy tam na pewno. Być może, nawet pójdziemy tam pieszo – to przecież niedaleko od naszego hotelu. Są tu fajne plaże, a najbardziej znaną spośród nich jest - odznaczona Błękitną Flagą - plaża o nazwie Dugi Rat (dawniej znana jako Punta Rata).Wzdłuż morskiego brzegu ciągnie się niezwykle malownicza promenada. Jednym z symboli miasta jest znajdujący się blisko brzegu charakterystyczny głaz (znany jako Kamień Brela). Do dziś pozostaje wielką tajemnicą, jakim cudem stoczył się do morza, w taki sposób, że wciąż rosną na nim drzewa.


Makarska to miasteczko w samym sercu riwiery, u podnóża masywu górskiego Biokovo. Z Baśki Voda to tylko 10 kilometrów, więc byłoby grzechem tam nie pojechać. Miasto ma piękną metrykę i bogatą historię. Jej początki sięgają, czasów gdy powstała tu pierwsza rzymska osada o nazwie Muccurum. Po wszelkich dziejowych kataklizmach z trzęsieniem ziemi włącznie, Makarska przeszła lifting i jest najbardziej atrakcyjną miejscowością na całym tym wybrzeżu. W mieście znajdują się wysadzane palmami dwa malownicze nadmorskie bulwary. Na wczasowiczów czeka tu piękna i długa plaża oraz krystalicznie czyste morze. Jest tu też niewielka, ale za to pełna uroku stara część miasta. W centrum znajduje się plac miejski z pomnikiem znanego chorwackiego poety Andrija Kačića Miosića oraz pochodząca z XVIII wieku barokowa katedra św. Marka. Odwiedzając miasto warto także zwiedzić klasztor Franciszkanów, barokowy kościół św. Filipa Nerio oraz Muzeum Miejskie. Oprócz plaż i zabytków Makarska to idealny punkt wypadowy w pobliskie góry Bikovo. To właśnie stąd startuje pieszy szlak na najwyższy szczyt gór zwany Górą św. Jerzego (vrh. Sv. Jure - 1762 metry n.p.m.). Prowadzi on przez górę Vošac (1420 metrów n.p.m.) a jego przejście zajmuje około 5 godzin (w jedną stronę). Jest tu też wąska i kręta droga asfaltowa Biokovo Road, którą można dojechać na sam szczyt - to najwyżej położona szosa w Chorwacji. Stąd rozpościera się przepiękny widok na całe pasmo gór oraz malownicza panorama z błękitnym morzem i zielonymi wyspami w tle.

Wyspa Brač jest trzecią co do wielkości wyspą chorwacką - długa na 40 kilometrów i szeroka na 12. Od stałego lądu oddziela ją cieśnina o szerokości 5–12 km, a najwyższy punkt na wyspie to Vidova Gora (778 m n.p.m.). Dopłynąć do wyspy można promami Jadrolinija oraz Split Tours. Promy pływają ze: Splitu do Supetaru oraz z Makarskiej do Sumartinu. Wyspa leży na wprost naszego hotelu, więc motywacja do jej zwiedzenia jest chyba aż nadto jasna. Brač znana jest w świecie z wydobywanego tu – doskonalej jakości - marmuru. W przeszłości wykorzystywano go przy budowie pałacu Dioklecjana w Splicie, a także Białego Domu w Waszyngtonie. Jest tu ponadto wiele godnych polecenia atrakcyjnych miejsc turystycznych. Najczęściej odwiedzane spośród nich to: Sutivan, Milna, Superat, Postira, Bol, Pučišića, Povlja, Sumartin. Jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych jest Bol – to znane i sławne centrum surfingowe. Tuż obok znajduje się Zlatni Rat, jedna z najpiękniejszych plaż w tym regionie. Jest to piaszczysta plaża w kształcie rogu, rozciągająca się na ponad pół kilometra w morze, a jej kształt zmienia się w zależności od prądów morskich i pływów. Jej zdjęcie umieszczane jest praktycznie na większości folderów reklamujących Chorwację. W całej okazałości Zlatni Rat najlepiej widać z Vidowej Gory. Z pewnością zajrzymy do Supetru i na okoliczne plaże.

Dubrownik - to według mnie - perła Adriatyku i dlatego, kiedy tylko jesteśmy w tych stronach, zawsze jedziemy popatrzeć na to cudowne miasto. Niezwykłe malownicze położenie, liczne średniowieczne zabytki oraz monumentalne mury obronne to magnes, który zawsze nas tu przyciąga, Acha no i jeszcze ten rewelacyjny widok miasta z wysokiej skały. Palce lizać. Fenomenalne jest to, że do czasów współczesnych zachował się w Dubrowniku średniowieczny układ urbanistyczny wraz z otaczającymi go blisko dwu kilometrowymi potężnymi murami obronnymi z licznymi bramami i basztami. Według mnie najważniejszy jest tu Stradun czyli główna ulica, przecinająca miasto od Bramy Pile aż do końca, no i oczywiście położona tuż obok Wielka Studnia Onufrego, która od XV wieku była zbawiennym źródłem wody dla mieszkańców. Parę kroków dalej znajduje się renesansowy kościół Zbawiciela - jedna z niewielu budowli, jakie przetrwały trzęsienie ziemi w 1677 roku. Idąc dalej można od razu wstąpić do przyległego klasztoru Franciszkanów, w którym znajduje ciekawe muzeum. To jednak nie wszystko. Warto znaleźć trochę więcej czasu i zatrzymać się nieco dłużej w takich miejscach jak chociażby: XV wieczny Pałac Rektorów, XVI wieczny Pałac Sponza, barokowa Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii, barokowy kościół św. Błażeja, klasztor św. Klary, kamienna kolumna przedstawiająca legendarnego bretońskiego rycerza Rolanda (Orlandov Stup), XIV wieczna baszta Minčeta, a także położona się na krańcu półwyspu twierdza św. Jana (obecnie siedziba Muzeum Morskiego). W tej – starej - części miasta nie ma ruchu samochodowego. Jest fajnie – ludzie albo spacerują, albo siedzą w knajpkach. Taki jest klimat i rytm życia Dubrownika.

Atrakcje turystyczne w drodze powrotnej do Polski

Kőszeg to zabytkowe miasteczko (12 tysięcy mieszkańców) w zachodniej części Węgier, w pobliżu austriackiej granicy. Jedziemy tą trasą za namową jednego z moich, wędrujących ciągle po tych stronach przyjaciół. Naopowiadał mi tyle ciekawych rzeczy o tym miasteczku, że zaznaczyłem je któregoś dnia na mojej mapie. No, a teraz właśnie nadarza się świetna okazja, aby sprawdzić ile to było prawdy w tym gadaniu, a ile bajdurzenia. Na razie z przewodników turystycznych wiem, że warto zobaczyć tu: XVII wieczny budynek Ratusza, barokową kolumnę Świętej Trójcy, Tábornakház (Dom Komendanta - muzeum), neogotycki kościół Najświętszego Serca Jezusowego, kościół św. Emeryka (Szent Imre templom), XIII wieczną basztą miejską (Zwinger) oraz wzniesioną w 1932 roku z okazji czterechsetnej rocznicy zwycięstwa nad Turkami - Wieżę Bohaterów (Hősök tornya), no i oczywiście średniowieczny Zamek Jurišicia, Ze względu na malownicze położenie oraz zabytkową zabudowę Kőszeg podobno już w XIX wieku był znaną atrakcją turystyczną. Tu też zaczynają się wytyczone jeszcze w tamtym czasie, liczne szlaki prowadzące w okoliczne góry nazywane Alpami Węgierskimi. No dobrze, zobaczymy jak będzie.

Forchtenstein to niewielkie miasto we wschodniej Austrii, niedaleko węgierskiej granicy, w pobliżu Mattersburga na wschodnim zboczu wzgórza Rosaliengebirge. Nie miasto nas jednak tym razem interesuje lecz górujący nad okolicą majestatyczny, średniowieczny zamek obronny. Bastion ten został tu wzniesiony w połowie XV wieku przez rodzinę Mattersdorf-Forchtenstein. Po śmierci ostatniego potomka z tego rodu - w drugiej dekadzie XVII wieku - twierdza przeszła w posiadanie Habsburgów, którzy przekazali ją - z kolei - w ręce bogatej węgierskiej rodzinie Esterházy. Po rozbudowie i wzmocnieniu zamek pełnił rolę osobistego skarbca i arsenału hrabiów Esterházy. Obecnie jest w pełni odrestaurowany i udostępniony dla turystów. Jest tu ciekawe muzeum z bogatą kolekcją dzieł sztuki oraz średniowiecznego uzbrojenia. Zamek leży na trasie naszego przejazdu do Polski. Tak więc jadąc z Kőszegu, zahaczymy o Forchtenstein – to tylko 48 kilometrów.

Eisenstadt to niewielkie miasto (13,5 tysiąca mieszkańców), ale zarazem stolica kraju związkowego Burgenlandu – we wschodniej Austrii. Położone jest u stóp Gór Litawskich (Leithagebirge) i zupełnie niedaleko Jeziora Nezyderskiego. (na naszej trasie powrotu do Polski). To piękne miasteczko i jest tu podobno na czym oko zawiesić – dlatego też, zrobimy tu sobie mały przystanek. Jednym z najcenniejszych zabytków jest pochodzący z XVII wieku barokowy zamek Esterházych (Schloss Esterházy) – od 1622 roku własność znanej tu węgierskiej rodziny Esterhazych. Najpierw była to warownia, ale później całość została przebudowana i stworzono tu reprezentacyjną siedzibę tego znamienitego rodu. Aktualnie jest dostępna do zwiedzania. Jest tu ponad 200 przestronnych komnat oraz 6 sal balowych, wśród których szczególne wrażenie robi zdobiona pięknymi freskami Carpofora Tencallego - Sala Haydna. To nie jest jednak jedyne miejsce w Eisenstadt, które można by tu odwiedzić. Warto pójść na spacer i zerknąć na: budynek ratusza miejskiego, ładną fontannę Rossschweme, XV wieczną gotycką katedrę św. Marcina, kościół Haydnkirche, dom Haydna ( obecnie - muzeum), czy też kościół Franciszkanów oraz prześliczne XVII - wieczne kamienice mieszczańskie.

Informacje mniej lub bardziej przydatne:

I. Opłaty drogowe w krajach przejazdu.
Czechy - obowiązują winiety i to nie tylko na autostradach, ale także na drogach szybkiego ruchu. Winiety można kupić bez problemu na stacjach benzynowych. Na winietce należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i przykleić ją w widocznym miejscu na przedniej szybie. Winietki, które straciły już ważność, należy usunąć. Za posiadanie na szybie nieważnych naklejek grozi mandat. Należy zachować do kontroli kupon kontrolny otrzymany przy zakupie naklejki. Jego brak jest traktowany tak samo jak jazda bez naklejki. Winietka 10-dniowa jest ważna na dzień wskazany na winietce + 9 kolejnych dni, miesięczna - od dnia wskazanego na winietce do tego samego dnia następnego miesiąca. Brak winietki karany jest wysokim mandatem płatnym gotówką u policjanta. Aktualne ceny winietek w Czechach (w koronach czeskich) dla samochodów do 3,5 t : 10 dniowa- 310, miesięczna - 440, roczna - 1500.

Austria - obowiązują winiety, dotyczy to zarówno autostrad jak i dróg szybkiego ruchu (również na terenie miast). Winietkę należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem wstecznym lub z boku, po stronie kierowcy, tak aby była dobrze widoczna. Kawałek z kodem kreskowym powinniśmy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli. Na szybie powinna znajdować się tylko jedna austriacka winieta w tym samym czasie (jest to szczególnie ważne na odcinkach z kontrolą wideo). Winiety każdego roku mają inny kolor. Stare naklejki straciły ważność 31.01. 2016 r. Mandat za brak ważnej winietki lub za jej nieprawidłowe umocowanie wynosi do 120€ wzwyż (płatny na miejscu). Jeśli nie zapłacimy od razu, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i najpewniej skończy się karą od 300 do 3000€. Winietę musimy posiadać przed wjazdem na płatny odcinek drogi. Winiety bez problemu można kupić na stacjach benzynowych i w kantorach. Aktualne ceny winiet: dziesięciodniowa – 8,90 Euro, dwumiesięczna – 25,90 Euro, roczna - 86,40 Euro.

Słowenia - obowiązują winiety. Ceny dla pojazdów do 3,5 tony: tygodniowa - ważna 7 kolejnych dni łącznie z datą zaznaczoną na winietce: samochody osobowe - 15,00 Euro; miesięczna - ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego miesiąca – 30 Euro. Winieta ważna jest jedynie, gdy jest prawidłowo umieszczona przed wjazdem na drogę objętą opłatą. Po usunięciu foli zabezpieczającej, należy umieścić nieuszkodzoną winietę po lewej wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu, w sposób umożliwiający odczytanie winietki z zewnątrz. Winieta nie powinna być umieszczona w zaciemnionej części szyby lub na szybach bocznych. Winiety można nabyć w wielu punktach na terenie Słowenii: sklepach, kioskach, stacjach benzynowych oraz w innych miejscach. Nadzór nad drogami objętymi opłatami (czyli kontrolą pojazdów poruszających się po nich) sprawuje policja, inspektorat ruchu drogowego, kontrola graniczna i nadzorcy akredytowani przez DARS - ci ostatni mają uprawnienia organów ścigania.

Chorwacja - nie ma winiet. Są płatne autostrady.
Zła wiadomość jest taka, że 16 marca br. rząd Republiki Chorwacji przegłosował ustawę, która zakłada wzrost cen autostrad o 5%., a także możliwość podniesienia opłat w sezonie letnim nawet do 10%. Regulacja ta weszła w życie z dniem 1 kwietnia. Tak jak niemalże w całej Unii Europejskiej tak i w Chorwacji autostrady są płatne. Nie ma tu winiet, a opłat dokonujemy przy bramkach zjazdowych. Koszt opłat drogowych związany jest i uzależniony od ilości przejechanych kilometrów. Proszę pamiętać, że wysokość opłaty widoczna jest na specjalnym wyświetlaczu oraz pod okienkiem pracownika bramki - podawana jest w kunach, a także w euro. Zawsze musicie otrzymać paragon. Można płacić również kartą. Należy pamiętać, że w Chorwacji dodatkowo trzeba zapłacić za niektóre tunele i mosty. Dla zorientowania się w cenach podaję stronę, na której znajdziecie właściwe informacje.


Węgry - obowiązują e-winiety. Od 1 stycznia 2017 na Węgrzech zostały wprowadzone kolejne zmiany dotyczące winiet - przede wszystkim w zakresie kwalifikacji sieci dróg szybkiego ruchu i odcinków bezpłatnych. Winiety są sprzedawane tu już od kilku lat w formie elektronicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dokonać zakupu także z domu. Winietę najprościej można nabyć właśnie przez internet. Ceny: 10 dniowa do 3.5 tony 2975 HUH (ok. 42 zł. – miesięczna 4780 Huf tj. ok. 67 zł. Winieta jest obowiązkowa, a jej brak wiąże się z karami. Radzę nie igrać w tej sprawie w z węgierskimi kontrolerami. Kary są oczywiście różne, uzależnione także od czasu w jakim je uregulujemy. Najlepiej zapłacić należność najpóźniej do 30 dni – po tym czasie czeka nas tylko nieprzyjemna progresja. My w tym roku będziemy przejeżdżać przez Węgry w drodze powrotnej. Planujemy jednak poruszać się tylko drogami lokalnymi – więc z winietami - tym razem - damy sobie spokój.


II. Waluta - pomocnicze tabelki przeliczeniowe.

Tabelka dla łatwego przeliczania koron na złotówki i odwrotnie.

CZK
PLN

20
3.18
50
7.95
100
15.90
200
31.80
500
79.51
1000
159.01
2000
318.02
5000
795.05
10,000
1590.10
20,000
3180.20
50,000
7950.50
100,000
15,901.00
200,000
31,802.01
500,000
79,505.02
1,000,000
159,010.04
2,000,000
318,020.08
5,000,000
795,050.20
Kurs CZK
12 kwiecień 2017
PLN
CZK

2.00
13
5.00
31
10.00
63
20.00
126
50.00
314
100.00
629
200.00
1258
500.00
3144
1000.00
6289
2000.00
12,578
5000.00
31,445
10,000.00
62,889
20,000.00
125,778
50,000.00
314,446
100,000.00
628,891
200,000.00
1,257,782
500,000.00
3,144,456
Kurs PLN
12 kwiecień 2017
Czechy; korona czeska - 0,1588 pln. (12.04.2017)


Tabelka dla łatwego przeliczania forintów na złotówki i odwrotnie
HUF
PLN

200
2.73
500
6.82
1000
13.64
2000
27.29
5000
68.22
10,000
136.44
20,000
272.89
50,000
682.22
100,000
1364.45
200,000
2728.89
500,000
6822.23
1,000,000
13,644.45
2,000,000
27,288.90
5,000,000
68,222.25
10,000,000
136,444.50
20,000,000
272,889.01
50,000,000
682,222.52
Kurs HUF
12 kwiecień 2017
PLN
HUF2.00
147
5.00
366
10.00
733
20.00
1466
50.00
3664
100.00
7329
200.00
14,658
500.00
36,645
1000.00
73,290
2000.00
146,580
5000.00
366,449
10,000.00
732,899
20,000.00
1,465,797
50,000.00
3,664,493
100,000.00
7,328,987
200,000.00
14,657,974
500,000.00
36,644,935
Kurs PLN
12 kwiecień 2017
Węgry - forint - 0,0136 pln (12.04.2017)

Tabelka dla łatwego przeliczania kun na złotówki i odwrotnie

HRK
PLN

5.00
2.85
10.00
5.69
20.00
11.39
50.00
28.47
100.00
56.93
200.00
113.87
500.00
284.67
1000.00
569.34
2000.00
1138.67
5000.00
2846.68
10,000.00
5693.35
20,000.00
11,386.70
50,000.00
28,466.76
100,000.00
56,933.51
200,000.00
113,867.03
500,000.00
284,667.57
1,000,000.00
569,335.14
Kurs HRK
  12 kwiecień 2017
PLN
HRK

2.00
3.51
5.00
8.78
10.00
17.56
20.00
35.13
50.00
87.82
100.00
175.64
200.00
351.29
500.00
878.22
1000.00
1756.43
2000.00
3512.87
5000.00
8782.17
10,000.00
17,564.35
20,000.00
35,128.69
50,000.00
87,821.73
100,000.00
175,643.47
200,000.00
351,286.94
500,000.00
878,217.35
Kurs PLN
12 kwiecień 2017
Chorwacja; kuna - 0,5706 pln (12.04.2017)

Ceny żywności w Chorwacji - są nieco wyższe od tych jakie mamy teraz w Polsce. Jeżeli chcemy kupować w tutejszych sklepach to warto wiedzieć, że najtańsze zakupy zrobimy w dużych sieciowych marketach typu Studenac, Konzum, Tommy czy Ribica. Znacznie droższe będą małe sklepiki położone tuż przy plaży, czy też w samym centrum miasta. Podam teraz kilka przykładów aktualnie obowiązujących cen: za kilogram owoców takich jak banany czy arbuzy zapłacimy około 7-8 kun. - napoje typu coca – cola czy pepsi w 2 litrowym opakowaniu to koszt 10-11kun - masło 12 kun, jajka 19 kun za 10 sztuk, a pszenny chleb kupimy za 10 kun - kilogram żółtego sera kosztuje 45 kun, a za 150g szynki zapłacimy 15 kun. - puszka piwa to koszt 9 kun, wina stołowe zaczynają się od 18 kun, a lody w dwulitrowych pojemnikach kosztują 15 kun. Ceny jedzenia i żywności w mniejszych sklepach spożywczych wyglądają już nieco inaczej, i tak: chleb kupimy za 5 do 10 kun, masło od 15 do 25kun, coca – colę od 14 do 18 kun za dwa litry, wodę mineralną za 5 do 6 kun za 1,5 litra. Lody to koszt od 3 do 6 kun za gałkę, a nektarynki 3 kuny za sztukę. Za kilogram żółtego sera zapłacimy od 50 do 65kun. Owoce i warzywa warto kupować na bazarach, które przywożą rolnicy z okolicznych pól. Tam też lokalni wytwórcy sprzedają swoje wyroby: rakiję za cenę 50 do 70 kun za litr, wino za 20 do 30 kun za litr, oliwę z oliwek za 60 do 70 kun za litr, a miejscowy miód kupimy za 35 do 50 kun.

Jak i za ile dostać się promem na wyspę Brać z Makarskiej i jak wrócić?

Prom
Sumartin - Makarska - Sumartin
Czas trwania podróży około 60 minut, ten prom (statek) przewozi samochody. Kursy poza sezonem: 3 razy dziennie. Kursy w sezonie: 4 - 5 razy dziennie.

Cena za osobę - 33 kn
Auto nie przekraczające 2,00 m wysokości i 5 m długości - 160 kn
Auto powyżej 2,00 m wysokości i 5 m długości - 276 kn
Ciężarówka, karawan do 5 m długości - 276 kn
Ciężarówka, karawan od 5,01 m do 7 m długości - 345 kn
Ciężarówka, karawan powyżej 1,80 m 7 m długości - 451 kn
Motocykl - 70 kn
Rower - 38 kn


Od 02.06. do 29,06 2017 z Sumartinu promy odpływają: 6.00; 11.00;15.00;18.30
                                         z Makarskiej: 9.00;12.30;17.00;20.00
Od 30.06. do 03.09 2017 z Sumartinu promy odpływają: 6.00; 9.30;13.00;16.30;20.00
                                         z Makarskiej: 8.00;11.00;14.30;18.00;21.00

Ceny paliw na naszej trasie.
Przy planowaniu podróży ważny jest koszt transportu. Dlatego istotne są ceny paliw w państwach, przez które jedziemy. Poniższa tabela pokazuje uśrednione ceny z kwietnia tego roku. (w Euro).


Średnie ceny paliw (Euro) w Europie – kwiecień 2017
Kraj
95
98
Diesel
LPG
Austria
1,17
1,31
1,10
0,68
Chorwacja
1,26
1,34
1,15
0,63
Czechy
1,15
-
1,12
0,51
Słowenia
1,29
1,37
1,17
0,68
Węgry
1,12
-
1,12
0,65
Tankowanie gazu w Chorwacji - nigdy nie miałem problemu z tankowaniem gazu i mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Najwięcej stacji jakie widziałem i z których korzystałem do tej pory to stacje INA. Tam gdzie zobaczycie napis autoplin, możecie tankować gaz. Tankowanie odbywa się zawsze na wydzielonym stanowisku. Nigdzie nie widziałem, aby można było tankować samemu. Zawsze trzeba poprosić pracownika stacji ( być może coś się zmieniło - jeżeli tak, to tym lepiej). Technicznie nie ma problemów - końcówki do tankowania w dystrybutorach są takie jak w Polsce. Jeżeli mogę coś praktycznego podpowiedzieć – nigdy nie jedźcie na końcówce paliwa, lepiej dotankować jeżeli tylko macie taką sposobność. Dla ułatwienia podaję link z listą stacji LPG - być może pomoże wam w planowaniu podróży. Lista stacji LPGw ChorwacjiSłowo na koniec.
Jeżeli ktoś ma ochotę skorzystać z tej propozycji, to bardzo proszę. Jak wrócę - opowiem jak było. Gdyby się okazało, że choć odrobię komukolwiek pomogłem w rozwiązywaniu wakacyjnych dylematów – to będzie mi bardzo miło. Życzę udanych wakacji.


PS. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych, z minionych lat.

2 komentarze:

  1. W Chorwacji byliśmy pierwszy raz we wrześniu podczas podróży poślubnej i bardzo nam się spodobało :) nasi przyjaciele jeżdżą tam co roku, m.in. na Baśkę :) mam nadzieje, że i nam się kiedyś uda tam pojechać!

    Pozdrawiamy

    M&M

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny i obszerny materiał. Za kilka dni jedziemy do Baski Vody. Czy moglibyście polecić miejsca, w których warto się stołować nie tracąc przy tym fortuny :-)

    OdpowiedzUsuń