czwartek, 7 stycznia 2016

Opolszczyzna. Zamek w Mosznej - zimą.

Prawdziwa perła wśród polskich zamków - 40 kilometrów na południe od Opola. Można zjechać z A4 koło Krapkowic i kierować się drogą numer 409 na Prudnik. Za wioską Zielina, w Mosznej - aleja w prawo, poprowadzi każdego wprost do samego zamku.
...................................................................................................................................................................
Historia powstania tej rezydencji  sięga połowy siedemnastego wieku. Całość stanowi świetny przykład smakowitego i bajkowego eklektyzmu - część środkowa to dawny pałac barokowy, część wschodnia neogotyk z okresu przełomu stuleci dziewiętnastego i dwudziestego wieku, a skrzydło zachodnie jest neorenesansowe i powstało tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Zamek wkomponowany jest w ponad dwustuhektarowy park krajobrazowy, z nieprzebraną ilością starych lip i dębów oraz licznymi koloniami przepięknych azalii i rododendronów. Przez prawie sto lat, aż do zakończenia drugiej wojny światowej, była to rezydencja rodu Tiele-Winklerów, śląskich potentatów przemysłowych.Dzisiaj będzie mniej słów, a więcej fotografii. To był spontaniczny wyjazd dwojga znudzonych ludzi. Trochę jak w tej starej piosence. "A może byśmy tak najmilsza, wpadli na dzień do Tomaszowa. Może tam jeszcze zmierzchem złotym, ta sama cisza trwa wrześniowa". Czasem nuci ją Ela, a czasem ja. Czasem jest smutno, a czasem zachęcająco i inspirująco. Słowo się rzekło, więc jedziemy. Tylko gdzie tym razem jest Tomaszów?

Pierwsze wróciło wspomnienie o zamku, który zwabił nas najpierw wiosną, a później jesienią tego roku. Teraz przyszła wreszcie zima i śnieg, którego nie było na wigilię, a który spadł niespodziewanie i coś trzeba z tym zrobić. Pojedziemy więc zobaczyć zamek w bieli, który z majowych zieleni i złotych jesiennych promieni, przeszedł z pewnością w stan hibernacji.Liczyliśmy na więcej słońca i lepsze światło. Tymczasem zachmurzone niebo zwiastowało śnieżne opady. Zamek wyłaniał się powoli zza drzew, spowity delikatną mgiełką. Staw skuty lodem, aż po drugi brzeg i trzcina zesztywniała od mrozu u stóp nagich wielkich dębów, witały nas na ścieżce prowadzącej do bajecznie pięknego pałacu.


Pobielałe od czystego śniegu łąki i polany zachęcały do długiego zimowego spaceru. Siarczyste mrozy odeszły prawdopodobnie zeszłej nocy, a dzisiaj i śniegu i mrozu jest z umiarem. W sam raz na zimową przechadzkę.

Od wschodniej strony zawiewa neogotykiem.... a od parku - zmarznięta, lipowa aleja..... no i cały zamek  - w zimowej odsłonie.Zziębnięci i podszyci wiatrem, znaleźliśmy wreszcie przytulne miejsce.

... a trzask palonych w kominku polan i ciepło bijące od żaru, przywraca najlepsze wspomnienia.
Zamówiłem małą czarną, a Ela herbatę z rumem i malinami 
.... i okazało się, że tuż obok, za ściną - można również dobrze zjeść. W ofercie - duszony zając w sosie śmietanowym z ziołami i orzechówką.A także - gładzica w ziołach ogrodowych, aromatyzowana dymem wędzarniczym tymianku. Zaś na deser - słodkie pierożki z makiem i bakaliami podane z sosem waniliowym.

Masz może jakieś kanapki w torebce? - zapytałem pełen nadziei, że może jednak coś tutaj zjemy. Mam - tylko, że nie z duszonym zającem, ani z gładzicą. Takie zwykłe z żółtym serem - mogą być, nie udławisz się? - zapytała ubawiona Elka. Dam ci pod dębami, nad stawkiem, tam będą lepiej smakowały - zobaczysz. Jeszcze mi podziękujesz - dodała na koniec.

Obok bramy gladiatorów i samotnego dębczaka na zakręcie drogi pod Dębiną, rozpoczęliśmy powrotną podróż do domu. Na szosie żywego ducha, wsie głuche i wymarłe, nawet psy nie szczekają, pola i łąki po bezkres białe, aż oczy bolą od patrzenia, a my szczęśliwi jak nigdy dotąd. Znaleźliśmy sobie dzisiaj nasz Tomaszów i to wcale niedaleko. Było pięknie. 8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Pozdrawiam.
   Kris

   Usuń
 2. tak gwoli ścisłości - to jest w całości pałac ;) Wiem, że najczęściej podawana jest nazwa "zamek", ale to typowa rezydencja arystokratyczna, bez żadnych cech obronnych, a takimi charakteryzują się zamki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zupełności się zgadzam. Pozdrawiam.

   Kris

   Usuń
 3. Bajkowo... Mam ochotę się wybrać i przy najbliższej okazji to zrobię. :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. To dobry pomysł, zachęcam. Doskonałym czasem jest maj - gdy kwitną azalie.
  Pozdrawiam
  Kris

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na taki majowy piknik pod zamkiem... Tak, zdecydowanie. Słyszałam też, że oferują w zamku noclegi - brzmi kusząco, tak jedną noc chociaż pomieszkać jak książęta... :) Świetne zdjęcia, nawiasem mówiąc, z ToMOSZowa. ;)

   Usuń
 5. Zamek pod śniegiem wygląda bajkowo. Ja byłam akurat wczesną wiosną ale też było pięknie :)

  OdpowiedzUsuń