czwartek, 27 października 2016

Zamek w Bobolicach - szlakiem Orlich Gniazd

Zamki: Będzin - Ogrodzieniec - Mirów - Bobolice - Olsztyn pod Częstochową.
..................................................................................................................................................................
Tym razem zatrzymamy się na zamku w  Bobolicach, a potem przeniesiemy do Olsztyna pod Częstochowę. Leśna droga za Mirowem skręciła gwałtownie w prawo i po kilku minutach wjechaliśmy do niewielkiej wioski. Zamku nigdzie nie widać, nawet rozglądanie się niewiele daje. Dopiero gdy na spytki wzięliśmy dwoje staruszków napotkanych po drodze - wszystko stało się jasne. Teraz wąska droga sprowadziła nas w dół, na rozległą polanę do dobrze urządzonego parkingu. I tu kurtyna poszła w górę - nareszcie wszystko widać jak na dłoni. Znad dorodnych drzew wychylają się w jesiennym słońcu, białe mury z czarnym dachami. To właśnie jest zamek Bobolice. Byliśmy na miejscu.
Zamek BoboliceTo ruina, która przestała być ruiną
Z każdej strony zachwyca
Ela nie mogła odmówić sobie pamiątkowego zdjęcia. W barwach jesieniTuż obok - hotel i restauracjaImponujący bastion na wysokiej  skale


Brama głównaKiedyś do zamku prowadził most zwodzony nad suchą fosą, a całość otaczały wysokie mury z blankami.
Za murami
Jesień w Bobolicach

Z górnych kondygnacji zamku rozciąga się ładny widok na okoliczne  pagórki ubrane w kolorowe szaty jesieni, jeszcze zielonkawe polany w dolinie, a nawet i zamek w nieodległym Mirowie.
Na dziedzińcu
Zamkowe wnętrza


Ta warownia ma przeszłość wynędzniałej ruiny, przywróconej do życia ze stanu agonii przez ludzi  - jakby na to nie patrzeć -  godnych podziwu. Każdy, kto robi takie rzeczy wart jest uznania i dobrego słowa. Takie jest moje zdanie. Nie ma co sobie jednak  obiecywać, że zobaczymy  tu oryginalne wyposażenie. Tak nie jest, bo  i być nie może - to są już straty bezpowrotne. Ale i tak warto wejść do środka.Tu jesień wchodzi nawet przez okna


Teren wokół zamku jest doskonale zagospodarowany. Rozległe przestrzenie z licznymi, dobrze rozplanowanymi  ścieżkami, pozwalają na przyjemny spacer wokół warowni. Całkiem łatwo można stąd dojść do zamku w Mirowie. Mamy szczęście bo pogoda od rana nam sprzyja, a my ciągle jesteśmy w drodze.  Czas jednak  już  na nas, żegnamy Bobolice - to niezwykle urocze miejsce.

No i wreszcie dojechaliśmy do Olsztyna pod Częstochową. To od tej restauracji - leżącej u stóp ruin wielkiego zamku - zaczniemy nasz dzisiejszy spacer.
Zamek Olsztyn koło Częstochowy
Malownicze ruiny dawnego bastionu efektownie górują nad małym miasteczkiem i okolicą. Rozciągają się na rozległym obszarze, pośród skał na stromym wzniesieniu. To reszki potężnej fortecy, która przed wiekami podobno była nie do zdobycia. Dzisiaj zdobyć ją może każdy - nawet niemowlę.
Spacerowicze

Tu rozległe, piękne plenery zachęcają do długich spacerów, a my czasu mamy już niestety niewiele. I to jest nasz jedyny dzisiaj  kłopot. Och, gdyby ten dzień mógł być choć o odrobinę dłuższy - ale nie jest.  Po prostu dogania nas zmrok i trzeba pomału kończyć tę eskapadę.
I tak zamek otuliła noc


To był cudowny dzień. Od Będzina poprzez Ogrodzieniec, Mirów, Bobolice i Olsztyn dotarliśmy wieczorem do Częstochowy, a stąd już prosta droga do domu - do Opola.

Koniec3 komentarze: