sobota, 9 sierpnia 2014

Polecam - Tossa de Mar na wybrzeżu Costa Brava


Byłem ostatnio, w sobotnie popołudnie na grillu u Andrzeja. Tu na szczęście nie rozmawia się o polityce. W cieniu starej czereśni, siedząc w wygodnym fotelu stałem się mimowolnym świadkiem rozmowy o podróżowaniu. Fajne jest to, że ludzie sporo podróżują, a jeszcze lepsze, że potrafią o tym ciekawie opowiadać. Przewodniki są dobre i potrzebne, ale nie ma jak to pogadać z kimś, kto był w fajnym miejscu i ma własne doświadczenia. O Hiszpanii wiem niewiele, ale ten kierunek ciągle chodzi mi po głowie. Dlatego spodobały mi się wspomnienia – naszych wspólnych przyjaciół - o wakacjach w Tossa de Mar na Costa Brava. To podobno małe miasteczko, a ja jak słyszę małe miasteczko nad morzem albo w górach to zawsze wchodzę w taki temat. Lubię dobre wino i opowieści o małych miasteczkach.
          Tossa de Mar to dwa wymiary. Pierwszy to ten, gdzie jest dużo nowoczesnych hoteli, a drugi zupełnie inny - z bogatą historią i zabytkową częścią miasta. No i oczywiście - morze i plaża. Średniowieczny zamek i najstarsza część Tossa de Mar są podobno rewelacyjne. Uwielbiam w takich mieścinkach stare domy, wąskie uliczki, kamienne schody i zapach kawy wokół przytulnych knajpek. Ważne jest także położenie miasteczka. Do Barcelony jest stąd nie więcej jak 80 kilometrów. Łatwo też dostać się do Girony oraz do Figueras - rodzinnego miasta Salvadora Dali. Posłuchałem więc wspomnień o tych wakacjach, pooglądałem zdjęcia i doszedłem do wniosku, że po prostu będę musiał wrzucić ten temat gdzieś w moje plany i pomyśleć tak na poważnie o tym Tossa de Mar. To było bardzo udane, grillowe spotkanie pod starą czereśnią w ogródku u Andrzeja.
3 komentarze:

  1. Byłam w zeszłym roku :) Cudowne miejsce! Piękne miasteczko, fajna plaża, ludzi sporo, ale nie aż tyle co w Lloret. Miejsce, do którego chce się wracać!

    OdpowiedzUsuń
  2. My byliśmy dość dawno temu już jakieś 6 lat, a to mała urocza miejscowość zapadła nam w pamięci. Płynęliśmy z Lloret de Mar do Tossy, widoki podczas rejsu na wybrzeże Costa Brava cudowne!

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdjecie mnie pochłonęło, juz miałam zamykać kompa i bach, utknęłam, wpatruję się i przestać nie mogę.

    OdpowiedzUsuń